Jednou z prvých vecí, ktoré by ste mali urobiť, aby ste vytvorili väčšiu blízkosť vo vzťahu, je prispôsobiť svoj jazyk malými, ale silnými spôsobmi. Tu je 5 fráz, ktorým by ste sa mali vyhýbať, ak chcete cítiť väčšiu blízkosť vo vašom vzťahu a ich alternatívy.

1. “Prečo?”

Slovo “prečo” môže nezámerne vytvárať vo vašom partnerovi obranný postoj. “Prečo” vyjadruje obvinenie a nastavuje u druhej osoby rozmýšľanie o dôvodoch obrany seba.

Alternatíva: Preformulujte otázky začínajúce “prečo” na otázky začínajúce “čo” alebo “ako”. Z otázky “Prečo to robíš?” tak vznikne otázka “Čo z toho budeš mať?” a to už je rozdiel. Prvá verzia je obviňujúca, druhá sa snaží o pochopenie.

2. “Mal by si…”

Rozprávanie v druhej osobe je v blízkych vzťahoch chúlostivé. Môže ľudí zblížiť (“Ty si taký úžasný”), ale keď sa zvrtne do hovorenia partnerovi, čo by mal robiť inak, môže definitívne spôsobiť rozchod. Veta začínajúca touto frázou vášmu partnerovi naznačuje, že by sa mal podľa vášho názoru zmeniť. Keď si chcete vytvoriť skutočne blízky vzťah, neprezentujte vaše názory ako príkazy.

Alternatíva: Sústreďte sa na vašu vlastnú skúsenosť zo situácie. Napríklad namiesto “Mal by si byť viac asertívny” môžete povedať “Bola by som rada, keby sme robili viac rozhodnutí spolu”. Zdieľanie vašej perspektívy situácie podporuje blízkosť.

3. “Prepáč, ak…”

Takmer každý považuje za ťažké priznať si chybu. Ale rovnako ako všetci robíme chyby, ospravedlnenie je podstatné pre dlhodobé udržanie blízkosti vo vzťahoch. Jednou z najväčších chýb je, keď ľudia začínajú svoje ospravedlnenie frázou “prepáč, ak…” (“Prepáč, ak som zranil tvoje city”). Takéto ospravedlnenia nevytvárajú blízkosť, pretože nevyjadrujú prevzatie zodpovednosti za niečo, čo ste urobili nesprávne. Týmto spôsobom prenášate zodpovednosť na vášho partnera.

Alternatíva: Prijmite zodpovednosť, keď sa ospravedlňujete. Začnite ospravedlnenie frázou “Prepáč, že som…” alebo “Prepáč mi za…”.

4. “Prečo si len…”

Dávať vášmu partnerovi rady alebo ponúkať riešenia problémov je fajn, ale iba ak o to požiada. Keď však hovorí o svojich ťažkostiach, fráza “Prečo si len…” môže pôsobiť príliš zľahčujúco. Z vášho pohľadu sa zdá, že mohol situáciu jednoducho vyriešiť, ak by niečo urobil. To však medzi vami vytvára priepasť a vyjadrujete mu tým nepochopenie.

Alternatíva: Ak má váš partner s niečím ťažkosti, vašou hlavnou úlohou je byť prítomný a zaujímať sa o to. Tento postoj vytvára medzi vami najväčšiu blízkosť. A keď je váš partner pripravený urobiť niečo inak, môžete mu ponúknuť pomoc pri hľadaní riešení.

5. “Nie teraz.”

Väčšina z nás žije v rýchlom tempe a nie vždy máme čas vypočuť si toho druhého. Avšak byť angažovaný, keď ide o blízku osobu, je extrémne dôležité a fráza “nie teraz” bez ďalšieho vysvetlenia vzbudzuje pocit odmietnutia.

Alternatíva: Ak sa v danom momente venujete niečomu inému a nemôžete vypočuť vášho partnera, pokúste sa nahradiť frázu “teraz nie” žiadosťou o špecifické množstvo času. “Potrebujem na toto len 20 minút a potom by som si ťa veľmi rada vypočula” vzbudzuje úplne iný pocit ako “teraz nie”.