Určite ste sa aj vy neraz v živote presvedčili, že niekedy má človek jednoducho chuť sa na všetko vykašľať, nechať veci plávať. Má pocit, že už nemá silu a nemá zmysel snažiť sa. Paul McKenna, ktorý je autorom mnohých kníh zameraných na osobnostný rast, povedal: „Ľudia zlyhávajú nie preto, že chyba je v nich, ale preto, že zlyhanie je súčasťou cesty, ktorá vedie k úspechu.“ To znamená, že naozaj platí ošúchané: „Nikdy sa nevzdaj!“ Aj cesta trénerky a fitnesky Kristíny Kalinkovej k úspechom vo fitnes bola plná driny i odriekania.

Začalo to úplne obyčajne

Väčšina mladých dievčat začne cvičiť kvôli štíhlej postave. Tinin príbeh nie je výnimkou. V sedemnástich začala spolu so sestrou trénovať vo fitcentre pod dohľadom osobnej trénerky. „Posilňovanie som striedala s typickými ženskými skupinovými tréningami a tiež thajským boxom, ktorý ma natoľko chytili, že som mu venovala ďalšie 3 roky popri štúdiu na vysokej škole,“ spomína Tina, ktorú už v tom čase lákali informácie o zdravej strave a cvičení. Realita však nepustila a Tina po skončení magisterského štúdia začala pracovať v reklamnej agentúre. Prišla na to, že jej pohyb veľmi chýba. Nemusela dlho rozmýšľať a začala opäť navštevovať fitcentrum.

Fitcentrum jej chýbalo, tak sa tam vrátila

Onedlho začala pracovať po boku svojho bývalého priateľa, ktorý bol osobným trénerom. „V tom období som sa začala pohrávať aj s myšlienkou, že by som skúsila súťažné pódium. Zamilovala som sa do tej driny, svalov a disciplíny, ktorú potrebuje každý, kto chce niečo dosiahnuť. Tiež som si uvedomila, čo mojím cieľom v živote,“ hovorí sympatická trénerka. Hoci Tina je v súťažení stále skôr nováčik, má za sebou prvé úspechy. „Najviac hrdá som na moju druhú súťaž v IFBB a to majstrovstvá Slovenska, kde som skončila druhá. Bol to super pocit, lebo som vedela, že to bude ťažké, a že kým dosiahnem nejaký úspech, možno to potrvá. Mne sa to podarilo hneď na druhej súťaži, čo bol skvelý pocit,“ dodáva. Aktuálne sa Kristína pripravuje na Arnold Classic Europe v Madride. Viac ako súťaženie ju však napĺňa práca s klientmi vo fitcentre.

Čo je na práci osobnej trénerky najkrajšie?

Tina si prácu s klientmi pochvaľuje. Nie je to iba o zmene postavy. Ide aj o myslenie ľudí, získanie sebavedomia, dobrého pocitu zo seba samého, o poznanie, že človek dokáže naozaj veľa, keď chce. „Pri tejto práci som zistila, že milujem pocit, keď ľuďom mením nielen postavu, ale aj životy. Vďaka výsledkom, ktoré pod mojím vedením dosiahli, a tiež motivácii, ktorú každému dávam zo srdca, zmenila sa im nielen postava, ale aj celkový postoj k sebe samému,“ hovorí Kristína, ktorej klientkami sú aj ženy, ktoré sa snažia schudnúť a spevniť si postavu. Čo im radí?

80 percent je strava a dôležitý je aj pohyb, ktorý človeka baví

Zázraky na počkanie sa nedejú a tiež neexistujú zázračné rady. „80 percent je strava. Základom pri redukcii hmotnosti je mať nižší príjem ako výdaj. Vyberať si potraviny z kvalitných zdrojov. Ak chodíte do fitcentra, nebojte sa dvíhať ťažšie váhy. Ak neviete ako, vyhľadajte odborníka. Kilové činky vám k vyformovaniu postavy príliš nepomôžu,“ znie odporúčanie trénerky. Samozrejme, bez pohybu to nepôjde. Azda najdôležitejšie je vybrať si pohyb, ktorý vás baví. „Ak chodíte do posilňovne s nechuťou, tak tam dobré výsledky nikdy nedosiahnete. Pokojne choďte na korčule, bicykel alebo plávať. Uvidíte, že postupne bude vaše telo chcieť viac a viac pohybu,“ dodáva.

O Tine

Venuje sa kompletnej fyzickej a silovej príprave, poradenstvu v oblasti zdravej výživy, redukcii hmotnosti, formovaniu postavy, thajskému boxu a kondičným tréningom. Posilňovaniu sa venuje aj súťažne, v karegórii bikini fitness získala v roku 2014 na medzinárodnych Majstrovstvách Slovenska 3.miesto, v Českej republike 2.miesto a na Majstrovstvách sveta skončila v top 6.

Článok je z nášho partnerského portálu o cvičení a zdravom životnom štýle cvicte.sk