V niektorých momentoch bude pre vás ťažké sa donútiť urobiť určité kroky (ale vždy bude stáť za to). Je to zaujímavý fenomén. Život nás tak nejako prirodzene posúva alebo celý plynie k tomu, čo vlastne nechceme, prečo od niečoho, akoby nás okrádal.

Samozrejme je to jednoduchšie sedieť na gauči a pozerať bezduché televízne programy, ako stráviť čas rozhovorom so svojím partnerom alebo priateľom, alebo ako si prečítať knihu, ktorá bude stimulovať vašu myseľ a pomáhať vám v raste. Je jednoduchšie sa po dlhom dni zvaliť a nič nerobiť, než vstať a urobiť niečo, čo by mohlo byť považované za cvičenie. Je jednoduchšie kúpiť si fastfood rovno cez okienko auta pri McDrive, než ísť do obchodu, kúpiť si čerstvé jedlo a urobiť si večeru.

Ak máte depresiu, je jednoduchšie odmietnuť pozvanie ísť von a zostať sám doma. Nemusíte sa práve cítiť na to, byť obklopený cudzími ľuďmi. Bude vás to stáť isté úsilie, nadviazať konverzáciu a vôbec vybrať si nejaké vhodné oblečenie na večer. Napriek tomu dostupné štúdie ukazujú, že trávenie času s ostatnými mimo domov, je kľúčovou terapeutickou aktivitou, ktorá vám pomôže zmeniť vašu náladu. Áno, zdvihnúť sa z gauča, učesať si vlasy a obliecť sa bude vyžadovať istú dávku energie a odhodlania, ale pozitívne naladenie mozgu vám to uľahčí a pobyt medzi priateľmi vás opäť „nabije“. Je ťažké vzdorovať prirodzenej lenivosti, ale musíte to urobiť sami. Nikto iný to nemôže urobiť za vás.

Nedávno mi jedna klientka počas koučingu povedala, že konečne pochopila o čo ide. Keď sa už veľmi dlho chystala zbaviť sa neporiadku v dome, začala si uvedomovať, že bude musieť zapojiť myseľ a svaly, prinútiť sa vstať z pohovky a jednoducho veci pretriediť, vyhádzať a znovu uložiť. Napokon zvíťazila vôľa, premohla sa poupratovať, čo bol nezávideniahodný boj proti prirodzeným silám prírody, ktoré ju silou mocou chceli udržať na pohovke pred telkou. Vyhlásila boj proti lenivosti a vo finále, keď už všetko poupratovala, cítila sa naozaj veľmi dobre. Pri upratovaní dokonca našla niekoľko vecí, ktoré jej pripomenuli staré koníčky a rozhodla sa, že sa im začne znovu aktívne venovať, uvádza Susan.

Ďalším miestom, kde vás bude prirodzený prúd správanie sa okrádať o pocit radosti a životnej spokojnosti, je vo vzťahoch. V mojom celoročnom programe „Ži svoj život v obľúbenom klube“ sme sa rozprávali o tom, ako sa priateľstvo a vzťahy prirodzene spretrhajú kvôli vzdialenosti: Keď sa milenec alebo priateľ presťahuje do iného mesta, počiatočné úsilie zostať v kontakte je obvykle silné. Stále si pravidelne voláte, plánujete prvú návštevu, tešíte sa zo stretnutia. Ale s časom prirodzený tok života vytvorí odstup. Nakoniec to skončí jedinou správou ročne, a to vianočným želaním v podobe SMSky.

Jediný spôsob, ako bojovať proti tlaku je učiť sa plávať proti prúdu. Ak naozaj máje vrúcny vzťah, je jedno či človek žije blízko alebo ďaleko od vás, musíte vytvárať  zmysluplné príležitosti pre udržiavanie kontaktu a stretnutia. Nemôžete čakať na nejakého sprostredkovateľa, najmä ak má vzťah hlbší zmysel. Mnoho ľudí (dalo by sa povedať, že väčšina) sa však nechá strhnúť prúdom a nechá vzťah zaniknúť kvôli geografickej vzdialenosti.

Čo je najväčšou zmenou, ktorú chcete vo vašom živote vidieť? Čo pre ňu urobíte? Aké nové návyky si si budete schopní osvojiť? Najpravdepodobnejším dôvodom preto, že ste neboli schopní doteraz vykonať nejakú veľkú zmenu je zlý odhad dopadov, ktoré táto zmena bude mať na váš život. Stále čakáte na „pocit, že už sa to deje“. Prestaňte čakať, lebo to sa nikdy nestane.

Keď už sa rozhodnete urobiť zmenu a vynaložíte na to úsilie, budete čoskoro sledovať pozitívne výsledky. Tie budú prirodzene posilňovať pozitívne správanie a rozhodnutia, a o to to bude ľahšie a jednoduchšie až sa nakoniec vaše pozitívne správanie stane zvykom. Všimnite si, že keď ste raz zvyknutí jesť zdravé domáce jedlo, nebude vám fastfood vôbec chutiť a budete vám ťažko od žalúdka. Obdobne platí, že keď si vyhradíte miesto pre ľudí, ktorých máte radi, zistíte, že sa budete cítiť lepšie a budú vám chýbať, ak budete veľa času tráviť osamote.

Určite ste si všimli, že ak cez deň cvičíte, cítite sa lepšie a máte viac energie. Vaša pleť je žiarivejšia, zdravšia a lepšie sa vám spí. V dňoch, kedy cvičenie vynecháte zistíte, že sa cítite unavení a „vypľutí“. Určite ste si všimli, že keď váš dom alebo byt nie je preplnený veľkým množstvom vecí, vnútorne sa cítite ľahší, slobodnejší a bez stresu a dokáže prijať aj nečakané návštevy bez paniky, bez besného pobiehania a hádzania veci do skríň a zásuviek. (Hovorím z vlastnej skúsenosti! dodáva Susan).

Určite ste si všimli, že keď budete viac čítať a menej sledovať televíziu, budete sa cítiť nie ako pod vplyvom anestetík, ale oveľa viac inšpirovaní životom a dianím okolo vás. Budete lepšie spať (sledovanie televízie narúša prirodzené vylučovanie melatonínu – hormónu spánku), napadne vám viac zaujímavých ideí a tém. Budete sa jednoducho cítiť lepšie. Zmeniť sa nie je jednoduché. Vybehnúť zo svojich zabehaných koľají je jedna z najťažších vecí živote, hoci teoreticky a na papieri to vyzerá relatívne jednoducho. Plávať proti prúdu však budete celý život, tvrdí Susan Biali.

Spracované podľa blogu Susan Biali