Často ste v kontakte s priateľmi ešte z detstva, aj keď ich len málokedy vidíte. Udržiavate si priateľstvá zo strednej alebo z vysokej školy, ktorú ste už dávno skončili. Ale už roky ste sa skutočne nespriatelili s niekým novým. Kam miznú všetci priatelia?

Výsledky aktuálneho psychologického výskumu priniesli tieto výsledky:

  • globálne sociálne siete (rodina, priatelia, kolegovia) sa rozširujú do obdobia ranej dospelosti a potom sa stále zmenšujú
  • osobné a priateľské siete (členovia rodiny, blízki priatelia) sa zmenšujú počas dospelosti
  • rodinná sieť je svojou veľkosťou stabilná od adoloscencie do vyššieho veku
  • iné siete (s kolegami alebo susedmi) sú dôležité iba v špecifických vekových obdobiach

Rovnako ako starneme my, starnú aj naše sociálne kontakty

Keď ste mladí, ste sami sebou. S pribúdajúcim vekom beriete na seba aj nové role, či už rolu rodiča, partnera alebo zamestnanca. Kariéra a rodina vás oberajú o väčšinu času a energie. Keď sa v určitom veku dostávate opäť do situácie, kedy môžete byť sami sebou, je to pre vás priveľká zmena.

Deti a kariéra vás dostávajú do kontaktu s ľuďmi, rozširujú vaše sociálne siete, ale väčšinou ich neprehlbujú. Tieto kontakty slúžia iba určitým potrebám a nemusia trvať dlhodobo. Sú spojené s vašimi deťmi a nie s vami samými, preto keď deti vyrastú, väčšinou sa oslabia. Rovnako, ak zmeníte prácu, väčšinou stratíte aj kontakt so svojimi kolegami a nahradíte ich novými.

Podľa výskumu, každých sedem rokov strácame približne polovicu našich blízkych priateľov a nahrádzame ich inými. Toto obdobie pravdepodobne súvisí so životnými udalosťami, ktoré redefinujú naše životy.

Často hľadáte najlepšieho priateľa, čo v dospelosti nie je veľmi realistické. Jedno priateľstvo vám neponúkne všetko. Môžete mať viacerých priateľov na rôznych úrovniach. Prijať tento fakt je obzvlášť zložité pre ženy, ktoré v priateľstve cítia silné emocionálne spojenie. Ako dospievate, mali by ste zmeniť aj spôsob vášho zmýšľania o priateľstve.

Ako teda odpovedať na životné zmeny a nadobudnúť nové priateľstvá v dospelosti?

  1. Chodťe von a hľadajte si sebe podobných ľudí.

Nájdite si priteľa, ktorý je aspoň časťou z vás. Ak ste rodič, tak iného rodiča, ak radi chodíte behať, zoznámte sa s niekým, kto beháva na rovnakej trase ako vy. Možností je veľa.

  1. Prijmite pozvania, aj keď nechcete ísť.

Aj keď ste unavení, máte pocit, že sa tam budete nudiť a máte kopec iných výhovoriek. Keď tam už budete, spomeňte si na bod číslo 1.

  1. Uznajte, že to, čo ľudia hľadajú v priateľovi, sa zmenilo.

Ľudia chcú jednoducho spoločnosť. Je jedno, či ste zábavní, múdri, zaujímaví. Chcú byť iba s ľudmi, ktorí sú otvorení.

  1. Uznajte, že sociálne vzťahy v biznise sú založené na moci a vplyve.

Ak si chcete budovať kariéru, je nevyhnutné vytvárať si sociálne kontakty vo vašej oblasti. Ľudia, ktorí zastávajú vysoké pozície, majú moc a vplyv a môžu ovplyvniť aj vašu kariéru. Tieto kontakty slúžia účelu v kariére rovnako, ako iné kontakty v iných životných oblastiach.