Seba odmeňovanie možno znie ako príliš benevoletná, priam frivolná stratégia na dosiahnutie cieľov, ale štúdie dokazujú, že opak je pravdou. Formovanie dobrých návykov môže byť často veľmi vyčerpávajúce a práve vtedy môžu drobné odmeny zohrať dôležitú úlohu v celom procese zmeny. Keď sami seba odmeníme drobným darčekom, pocítime ihneď prílev energie, pocit starostlivosti a spokojnosti. Tieto pocity posilňujú našu sebadisciplínu a pomôžu nám udrživať zdravé návyky.

Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí dostanú malú odmenu – napríklad nečakaný darček alebo si náhodou pozrú vtipné video – získajú väčšiu sebakontrolu. To je tajomstvo dospelosti: ak sám sebe dám viac, môžem od seba aj viac očakávať! Dbať na seba nie je sebecké!

Keď nedostávame drobné odmeny, začíname sa cítiť vyhorení, vyčerpaní a mrzutí.

Nedávno jeden môj priateľ razantne vyhlásil: ,,Ja si žiadne darčeky nedávam!“. To ma priviedlo k dvom rôznym myšlienkovým líniám:

1. či už sa odmenil alebo nie, zmýšľa o sebe ako o ,,osobe, ktorá si nedáva odmenu“. Z hľadiska zvykov sa mi to zdá ako veľmi riskatný prístup. Môže sa zdať, že ide o stoický či nesebecký prístup, no ja si dovolím voči tomuto predpokladu argumentovať. Keď si nedáme žiadne odmeny, začneme sa cítiť deprimovaní – čo je veľmi zlé rozpoloženie mysle na formovanie dobrých návykov. Keď sa cítime na dne, potrebujeme sa dostať späť do rovnováhy. Vtedy hovoríme: ,,To som si zaslúžil“, ,,Potrebujem to“, alebo ,,Patrí mi to“ a dokonca sa cítime oprávnení porušiť dobré návyky.

2. začala som mať podozrenie, že on sa síce odmeňuje, len o tom nerozmýšľa ako o odmenách pre seba. A skutočne, po pár minutách vypočúvania, prišiel s výborným príkladom – každý týždeň si kupuje nové hudobné CD.

Ak sa má stať niečo našou odmenou, musíme na to myslieť ako na odmenu. Keď si budeme všímať naše potešenie a vychutnáme si to, táto skúsenosť premení odmenu na ešte väčší darček. Dokonca aj niečo také jednoduché ako bylinkový čaj alebo krabička s pastelkami môžu byť potom kvalifikované ako sebaodmena. Napríklad, raz som zistila, že milujem krásne vône a otvoril sa mi tým úplne nový svet možností na sebaodmeňovanie.

Všetci by sme sa mali usilovať o to, aby sme mali pestrú paletu zdravých sebaodmien, tak si môžeme dobiť batérie. Niekedy odmeny pre seba ani nevyzerajú ako darčeky. Napríklad, na moje prekvapenie, mnohí ľudia považujú žehlenie za odmenu. A aké odmeny si dávate vy?