Extroverti sú pravdepodobne najviac otvorení, sociabilní a chytajú sa každej príležitosti. Nenechajte sa však zmiasť ich entuziazmom. Vašou najlepšou voľbou môže byť totiž líder, ktorý je tichý a vo verejných diskusiách je skôr v ústraní. Introverti môžu byť lepšími lídrami ako extroverti z jedného jednoduchého dôvodu: Sú ochotnejší počúvať a venovať pozornosť tomu, čo hovoria druhí ľudia.

Introverzia je komplexná osobnostná črta a má niekoľko prvkov. Považovať každého, kto je tichý a hanblivý za introverta je veľmi zjednodušené ponímanie. Introverzia sa môže prejavovať rôzne v závislosti od iných silných osobnostných charakteristík. Svedomitý introvert sa bude správať inak ako intorvert s nízkou svedomitosťou.

Tu je zopár tipov, ako môžete zaradiť tieto zistenia do svojho bežného života:

  1. Ak ste extrovert, upokojte sa.

Môžete byť prirodzene spoločenskí, ale uznajte, že svojím správaním môžete spustiť dole morálku členov skupiny.

  1. Ak ste extrovert, naučte sa počúvať.

Extroverti sa zaujímajú o druhých ľudí, ale nie vždy ich dostatočne počúvajú. Kontrolujte čas, kedy rozprávate a nechajte hovoriť aj svojich kolegov alebo priateľov.

  1. Ak ste introvert, dodajte si odvahu.

Aj keď ste utiahnutý, ste to vy, kto môže dosiahnuť najlepšie výsledky so skupinou. Musíte mať však proaktívnych zamestnancov a využiť ich zručnosti čo najlepšie.

  1. Ak vyberáte lídra, berte do úvahy rovnováhu medzi členmi skupiny.

Najväčšiu produktivitu dosiahnete, keď bude osobnosť lídra dopĺňať osobnosti členov skupiny. Ak vedie skupinu človek, ktorý je charizmatický a silný, poradí si aj s pasívnymi členmi skupiny. Uvážlivý introvert by mal byť schopný viesť proaktívnu skupinu, ktorá si sama poradí so svojou produktivitou.

  1. Nenechajte sa pomýliť charizmou. Hodnoťte na základe aktuálnych schopností.

Je lepšie zvoliť si niekoho, kto je kompetentný ako niekoho, kto len vyžaruje dôveru.