Rozmýšľanie je dobré a múdre, ale nie vždy. Je dobré si veci vopred premyslieť, ale premýšľať nad všetkým stále dookola nie je ani produktívne, ani zdravé.

Je dokázaný vzťah medzi rumináciou a depresiou a iné slovo pre rumináciu je nadmerné rozmýšľanie. Čo je i druh myslenia, ktoré vás neposúva vpred.

Prestať prehnane rozmýšľať nie je ľahké. Nutkanie premýšľať je silné, aby ste ho ovládli, musíte trénovať a praktizovať neustále.

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť vyhnúť sa nadmernému premýšľaniu:

1.      “Premýšľanie.” Ide o techniku všímavosti. Niekedy nám naša myseľ ubehne skôr než si to vôbec uvedomíme. Ale praxou sa dá väčšinou vycítiť, kedy to začína a vtedy si treba povedať “premýšľanie” a nechať myšlienky uletieť ako balón. Alebo sa zamestnať niečim iným. Niekedy sa nadmerné rozmýšľanie podobá nezvládnuteľnému vlaku a tým, že si poviete “premýšľanie” sa vám ho podarí vykoľajiť.

2.      “Myšlienky nie sú skutočnosť.” Toto si treba uvedomiť hlavne keď sa cyklíte v nejakom zložitom probléme alebo situácii, alebo sa príliš zaoberáte myšlienkami o sebe. To, že si niečo myslíte, neznamená že je to skutočne tak. Myšlienky nie sú realita. Sú to stále iba myšlienky a vy si môžete vybrať, či sa nimi chcete trápiť.

 3.      “Nabudúce to urobím (inak).” Trápite sa nad niečím, čo si myslíte, že ste dobre nezvládli? Radšej si uvedomte, ako by ste si priali danú situáciu zvládnuť, urobte si plán a sľúbte si, že ak sa taká situácia stane znova, zvládnete ju lepšie. Potom sa pokúste hodiť to za hlavu. Zobrali ste si z toho ponaučenie a nič viac už nemôžete urobiť.

 4.      “Vždy môžem odísť.” Táto veta je dobrá, najmä ak sa rozhodujete, či chcete navštíviť nejakú udalosť. Je to lepšie ako sa neustále trápiť nad tým, či sa tam budete cítiť dobre a zvažovať pre a proti. Ak sa tam baviť nebudete, môžete odísť. Ak tam nepôjdete, môže vás na druhý deň mrzieť, že ste niečo dôležité zmeškali.

 5.      “Urob niečo.” Keď si na túto vetu pomyslíte, naozaj niečo urobíte. Čokoľvek, čo odvedie vašu myseľ od nadmerného premýšľania. Rozptýlenie môže byť silné.

A ak to nie vždy ide, tak premýšľajte aspoň pozitívne! :)