Že nejde len o internetový výmysel svedčí aj fakt, že pojem FOMO (Fear of missing out- strach, že niečo zmeškáte) už dokonca vlani Oxford English dictionary zaradilo do slovníka.

Čo to vlastne znamená? Ľudia trpiaci týmto syndrómom majú väčšinou akútnu potrebu niekde patriť, porovnávajú svoje statusy, seba, svoj život so svojimi (často len virtuálnymi) priateľmi. Rozkošné bábätko? Ja dieťa ešte nemám… Nové auto či luxusný byt? A ja stále bývam v prenajatej garsónke. Skvelý večierok v piatok večer? A ja zase sama, ležiaca na gauči pojedám čipsy a hádam tisícikrát pozerám Briggit Jones? Presne toto je FOMO.

A ak sú takíto ľudia na sociálnej sieti ešte aj ignorovaní, môžu prepadnúť depresii či úzkostným stavom. A to je problém.

Strach z “chýbania” na sieti však môže byť obmedzujúci aj vtedy, keď nás začne obmedzovať v reálnych kontaktoch a v reálnom trávení času s ľuďmi okolo nás. Vtedy je už zle. „Napríklad ak je rodina s deťmi na výlete a matka alebo otec sú ustavične zavesení na sociálnej sieti a nevenujú sa deťom a jeden druhému, potom zrejme niečo nie je v poriadku“, upozornil klinický psychológ Martin Miller.

On sám sa s ľuďmi trpiacimi FOMO syndrómom vo svojej praxi zatiaľ nestretol. „Stretol som sa skôr s partnermi takýchto ľudí. Zatiaľ sa zdá, že možno ľudia, ktorí s tým majú problém ešte nevedia alebo necítia, že je to problém resp. to popierajú. Je to podobné ako pri iných závislostiach. Človek, ktorý je závislý to často pripustí až ako posledný“, dodal odborník.

Čo poradiť na záver? Občas si od sociálnej siete oddýchnite. Nepripájajte sa, nelajkujte. Bavte sa len s blízkymi ľuďmi. A predovšetkým – neporovnávajte sa. Ak bol váš virtuálny priateľ mesiac na Kube a momentálne do statusu napísal Good morning New York, nezáviďte mu. Ten časový posun organizmu neprospieva…