Ak je september a váš potomok len tento školský rok nastúpil do škôlky, je to v poriadku. Po pár dňoch či týždňoch plač ustane a dieťa sa do škôlky bude tešiť. Ak však plač trvá dlhšie, treba začať hľadať dôvod.

Podobne radí zúfalým rodičom aj Lucia Čierňavová, klinická psychologička psychoterapeutka. „Treba zistiť, prečo plače. Ak je to normálna súčasť procesu zvykania si na zmenu, treba chvíľku vydržať“, hovorí.

A ako môžete pomôcť svojmu dieťaťu? V prípade, že naozaj ide len o proces zvykania, niekedy postačí, ak si dieťa môže zobrať do škôlky obľúbenú hračku. Alebo sa s ním dohodnite, že po škôlke pôjdete spolu do cukrárne, do kina či do parku.

Po príchode do škôlky sa s dieťaťom rozlúčte rýchlo, nepredlžujte odchod. Plač je totiž väčšinou určený len vám, po vašom odchode sa dieťa ukľudní a hrá s deťmi. Skrátka, dieťa sa s vami len ťažko lúči a takto dáva najavo smútok… Prípadne zariaďte, aby ráno odvádzal dieťa do škôlky váš partner alebo starí rodičia.

Niekedy za ranným plačom môže byť aj to, že škôlka je pre dieťa ešte priskoro. „Dieťa skrátka potrebuje ešte domáce prostredie“, dodala psychologička.

Oveľa vážnejší môže byť ďalší dôvod. „A to, že sa dieťaťu v škôlke dejú veci, ktoré mu ubližujú“, upozorňuje psychologička. V takom prípade by sa rodičia mali porozprávať s učiteľkou, ako sa dieťa správa počas celého dňa, či mu neubližuje iné dieťa, či dokonca nejde o začínajúcu šikanu. Ak sa vám nepodarí ani v spolupráci s učiteľkou zistiť, prečo sa vaše dieťa bojí škôlky a odmieta tam chodiť, vyhľadajte detského psychológa.