Spomienky sa stávajú súčasťou nášho života navždy a pomáhajú nám k tomu, aby sme boli tým, kým sme. Dobré skúsenosti zostanú v našej mysli dobrými navždy a tie zlé sa v budúcnosti väčšinou zmenia na smiešnu historku.

Tu je zoznam piatich vecí, na ktoré by ste mali minúť menej peňazí a piatich, na ktoré by ste mali minúť viac. Pomocou týchto tipov môžete ušetriť peniaze a minúť ich na zážitky, ktoré obohatia život vám a ľudí okolo vás.

Päť vecí, na ktoré by ste nemali míňať príliš veľa peňazí:
1. Elektronika
Elektronika je v dnešnej dobe takmer nutnosťou. To ale neznamená, že musíte míňať peniaze, aby ste mali vždy tie najnovšie veci. Očarujúci pocit z vášho nového zariadenia má veľmi krátky život a je takmer isté, že v priebehu roka príde novší a lepší model.

2. Módne výstrelky pre domácnosť
Vždy budú existovať nové obľúbené štýly ako vyzdobiť svoj domov. Nemusíte míňať stovky eur, aby ste dosiahli vzhľad aký vidíte v časopise. Existujú aj spôsoby (urob to sám), ako dosiahnuť rovnaký vzhľad. Môžete z toho urobiť novú skúsenosť a zároveň spojiť čas s priateľmi a rodinou.

3. Autá
Držať krok s najnovšími modelmi áut nie je rozumný životný štýl, hlavne ak nemáte ďalšiu hotovosť zakaždým, keď sa objaví ďalší model. To je spôsob, ako sa dostať do nikdy sa nekončiaceho kolotoča dlhov. Už nikdy nebudete mať obchod pod kontrolou, ak budete predávať vaše ešte nesplatené auto kvôli tohtoročnému drahšiemu modelu.

4. Najnovšia móda
Nemusíte sa cítiť previnilo, keď si raz za čas doprajete nové oblečenie, tašku a topánky. Ale keď sa dostanete do bodu, že sa snažíte mať každú novú tašku alebo topánky za viac ako 200 eur, možno by ste mali niečo z toho vynechať a ušetriť peniaze na niečo iné. Vždy tu bude nejaký nový výstrelok a nemá význam míňať všetky vaše ťažko zarobené peniaze a prichádzať tak kvôli tomu aj o drahocenný úložný priestor.

5. Šperky
Je pekné mať fantastické, dokonca až prepychové šperky na slávnostné príležitosti, v kancelárii, alebo pri tanci, keď si vyrazíte večer von. Ak si môžete dovoliť kúpiť hodinky za dvetisíc eur, v poriadku. Pre nás ostatných existuje tenká hranica medzi tým,  čo si môžeme dovoliť alebo sa zadlžiť kvôli trblietavým veciam. 

Päť vecí, na ktoré by ste mali minúť viac peňazí:

1.Vzdelanie
Neexistuje na svete pocit, ktorý možno porovnať s tým, keď začínate rozumieť inému jazyku bez toho, aby ste o tom premýšľali. Hoci niektoré jazykové kurzy sú veľmi drahé, stoja za to. Učenie sa o rôznych kultúrach, náboženstvách a odlišných profesiách otvorí vašu myseľ do úplne iného sveta. Neznamená to, že budete musieť konvertovať na iné náboženstvo, alebo zmeniť prácu. Znamená to jednoducho, že vojdete do učebne s otvorenou mysľou a pridáte do trezoru vedomostí veci, ktoré ste sa naučili. Nikdy neviete, kedy vám môžu prísť vhod.

2.Cestovanie
Cestovanie môže byť občas drahé, ale vytvára spomienky, ktoré vám vydržia celý život – dokonca aj tie zlé. Zvyčajne sa v živote neskôr všetci smejeme aj na tej zlej skúsenosti. Jeden výlet do Ameriky môže niekoho stáť rovnako ako dobrý notebook a dlhá cesta môže byť lacnejšia ako auto, ktoré v skutočnosti nepotrebujete, ale chcete. Vymeňte všetky tieto materiálne veci za noc pod polárnou žiarou, pusu na Eiffelovej veži, alebo dlhú turistickú cestu po Alpách.

3.Hudba
Naučiť sa hrať na hudobný nástroj je skvelým začiatkom novej tradície vo vašej rodine. Môžete ju preniesť na svoje deti a vytvárať tak nové spomienky. Samozrejme potom, ako ste im povedali o tých, ktoré máte, keď ste sa učili hrať. Môžete tiež minúť pár eur aby ste dali šancu novým žánrom, o ktoré ste sa doteraz nezaujímali.

4.Knihy
Skúsenosť s použitím vašej predstavivosti, ktorou meníte autorove slová na obrazy vo vašej hlave je úplne iná. Knihy nikdy nebudú vyžadovať, aby ste ich zapli, nabili alebo reštartovali. Sú to veci, ktoré môžete odovzdať z generácie na generáciu. Sedieť niekde s knihou v ruke bez akéhokoľvek rozptyľovania je úplne iným zážitkom a pomáhajú tiež objavovať úplne odlišné svety.

5.Jedlo
Skúšať nové jedlo ide ruka v ruke s cestovaním po svete. Namiesto niekoľkých stovák na tašku, ušetrite si ich na nejaké skvelé jedlo, keď ste vonku. Vyberte si nejaký kurz varenia u zahraničných šéfkuchárov. V Taliansku ponúkajú kurzy varenia vo viniciach. Od talianskeho kuchára sa môžete naučiť ako vytvoriť skvelé jedlo. Vyhľadávané sú aj kurzy varenia na Bali. Je to niečo, čo si môžete vziať späť domov a naučiť to priateľov a rodinu. V Belgicku existuje niekoľko čokoládovní, ktoré stoja za to, aby ste v nich utratili ďalšie drobné a ocenili dokonale remeselne spracované pralinky.

Nezabudnite vynaložiť svoje peniaze na veci, ktoré budú vytvárať spomienky namiesto bežných materiálnych vecí. Na vytvorenie spomienok nemusíte míňať všetko, ale ak áno, nebude to niečo, čo by ste ľutovali.