Zaujímavá štúdia výskumníkov Brigham Young University (BYU) z novembra 2013, publikovaná v časopise American Journal of Health Promotion priniesla trochu iný uhol pohľadu na prepojenie spánku a hmotnosti. Namiesto toho, aby sa zamerali len na množstvo spánku, ich výskum sa zaoberal načasovaním a kvalitou spánku.

Podľa štúdie je dôležité, aby sme si dopriali nerušený, kvalitný a pravidelný spánok. Pre drvivú väčšinu ľudí je dostačujúci spánok od 6 do 9 hodín.

Nedostatok spánku značne ovplyvňuje hladinu dvoch hormónov v našom tele: ghrelín a leptín. Ghrelín je hormón, ktorý nám dáva spúšťací signál „choď”, čo znamená, že máme hlad a potrebujeme jesť. Na druhej strane je leptín. Hormón, ktorý signalizuje pocit sýtosti a hovorí nám, že máme prestať jesť. Ak nemáme dostatok spánku, a to aj po niekoľkých nociach s kratším spánkom, rovnováha medzi ghrelínom a leptínom sa preklopí. Máme viac ghrelínu a menej leptínu. V dôsledku toho zoslabne signál, ktorý nám hovorí, že sme plní a posilní sa signál hlásiaci „máš hlad, jedz!”.

Výskumníci BYU skúmali v priebehu niekoľkých týždňov viac ako 300 žien vo veku vysokoškoláčok. Posudzovali zloženie ich telesného tuku a sledovali v priebehu jedného týždňa ich spánok. Výsledky ukázali, že účastníčky, ktoré spali v noci menej ako 6,5 alebo viac ako 8,5 hodiny, mali viac telesného tuku.

Novým v tejto štúdii bol ich pohľad na načasovanie spánku a jeho vplyv na zloženie telesného tuku. Vedci zistili, že konzistentný čas spánku, a ešte dôležitejšie, čas prebudenia, mali súvislosť s nižším telesným tukom. U účastníčok, ktoré sa prebúdzali v rozmedzí viac ako 90 minút, bola väčšia pravdepodobnosť, že budú mať vyššie zloženie telesného tuku ako tie, ktoré vstávali v približne rovnakom čase, teda rozdiel bol menší ako 60 minút.

Všetci sa rodíme s vnútornými hodinami, ktoré nazývame cirkadiálny rytmus. Tento rytmus trvá jeden deň, teda približne 24 hodín a udržiava naše telo pod kontrolou po celý deň. Nielenže cirkadiálne rytmy vplývajú na spánok, ale tiež riadi mnohé ďalšie zložité funkcie v našom tele a to najmä vtedy, ak sa hormóny uvoľňujú rôznymi orgánmi v našom tele. Udržiavanie stanoveného času prebudenia sedem dní v týždni pomáha udržiavať cirkadiálne hodiny pod kontrolou po celý deň.

Aj napriek tomu, že spánok v rovnakom čase je dôležitý, konštantný čas prebudenia má oveľa viac dôsledkov pri zosúladení fyziológie nášho tela so správnymi hodinami. Navyše, tým, že vstaneme skôr z postele a nevylihujeme, budeme aktívnymi v priebehu viacerých hodín, čo pomáha pri znižovaní telesného tuku.

Výskumníci nakoniec tiež poznamenali, že aj kvalita spánku výrazne vplývala na zloženie tela. Účastníčky, ktoré spali lepšie, mali menej telesného tuku. Množstvo dôvodov môže mať vplyv na kvalitu spánku: bolesť, spánkové apnoe, úzkosť, depresia, fibromyalgia, atď. Čím viac je niekoho spánok narušený, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa mu nedostanú všetky výhody pravidelného spánku. A čo viac, produkuje sa menej ľudského rastového hormónu a uvoľňuje sa viac stresového hormónu kortizolu, čo vedie k tomu, že telo pociťuje viac stesu. To sú všetko faktory, ktoré môžu mať vplyv na produkciu leptínu a ghrelínu, tým pádom aj na vyššie množstvo telesného tuku.

Ak zistíte, že máte problémy s dostatkom, kvalitou spánku alebo dodržiavaním pravidelného spánku, zvážte návštevu špecialistu na spánok, ktorý vám pomôže posúdiť prípadné problémy, ktoré môžu prispievať k vašej nespavosti.