Väčšina ľudí v tejto dobe má smartfóny. To znamená, že väčšina z nás má prístup k svojim účtom na sociálnych sieťach, k mobilným hrám, správam, e-mailom a o veľa viac, v podstate kdekoľvek a kedykoľvek ich potrebujeme.

Problém so smartfónmi je, keďže ich toľko používame, ich batéria, ktorá dlho nevydrží. Preto so sebou nosíme rôzne nabíjačky do práce, do auta atď. Toto všetko vedie k mýtom o nabíjaní a určite ste o niektorých už počuli aj vy.

Čo je pravdy o Lithium-ion batériách našich vreckových počítačov? Ktorým radám by ste mali veriť a na ktoré zabudnúť? Zistite viac nižšie:

1. Nikdy nenabíjajte svoj telefón cez noc

Všetci sme toto už počuli, pravdepodobne v čase keď technológia batérií nebola ešte tak vyspelá ako teraz. Je ale naozaj bezpečné nechať naše telefóny zapojené v nabíjačke aj keď sú úplne nabité? Nepoškodzuje to batériu, alebo neskracuje jej životnosť? Pravdou je podľa expertov ako je Shane Broesky (spoluzakladateľ Farbe Technik, spoločnosti vyrábajúcej nabíjacie príslušenstvá), že nabíjanie telefónu cez noc je v poriadku.

Zrejme technológia regulovania batérií v smartfónoch vie presne kedy prestať nabíjať. Inými slovami nie je žiadne riziko preťaženia batérie a jej zničenie.

Čoho by ste sa mali naozaj báť podľa Broeskyho je prehriatie. Keď sa chystáte nechať svoj telefón nabíjať bez dohľadu cez noc, uistite sa, že je na relatívne chladnom mieste. Taktiež odstráňte akýkoľvek obal ktorý máte, aby teplota z batérie mohla včas voľne odísť.

2. Nechajte svoj telefón úplne vybiť pred nabíjaním

S týmto mýtom sa stretávame opakovane. Práve toto spôsobí, že vaša batéria bude nestabilnejšia. Shane Broesky naopak odporúča mať baterku nabitú medzi 50 až 80 percentami. Inými slovami nabíjať svoj telefón prerušovane počas dňa namiesto čakania až sa úplne vybije.

3. Akákoľvek nabíjačka, aj neznačková bude fungovať

Aj keď sa to môže zdať lákavé ušetriť peniaze kúpením neznačkovej batérie pre váš telefón, škody ktoré to môže spôsobiť budú oveľa väčšie. Ak už sa chystáte kúpiť takúto nabíjačku, uistite sa, že je certifikovaná, má správne parametre a je kompatibilná s vašou značkou telefónu. Najlepšie je ale použiť originál, ktorý prišiel s vaším zariadením.

Experti varujú pred používaním neznačkovej nabíjačky z jedného prostého dôvodu: nie sú bezpečné. Znamená to, že šanca na vznik požiaru a poškodenie batérie je oveľa väčšia ako s originálnou nabíjačkou.

4. Vypínanie vášho telefónu je zbytočné

Aj keď sa to môže zdať nepohodlné, ale odborníci odporúčajú čas od času telefón vypínať. Jeden z odborníkov z Apple prehlásil, že na zvýšenie životnosti vašej batérie by ste jednoznačne mali občas svoj telefón vypnúť.

To neznamená, že by ste mali každý večer vypínať svoj telefón. Ale aspoň raz za týždeň by ste mali reštartovať svoje zariadenie. Je dokázané, že to šetrí vašu batériu.

5. Nepoužívajte svoj telefón počas nabíjania

Pokiaľ používate nabíjačku, ktorá je určená pre váš telefón, je v poriadku ak ho používate aj počas nabíjania. S neoriginálnou sa to neodporúča. Môže to spôsobiť explóziu telefónu alebo horšie, dať elektrický šok užívateľovi.

Aj keď je to veľmi malá pravdepodobnosť, nemali by ste riskovať. Môžu byť síce lacnejšie, ale nefungujú tak efektívne ako originálne a je väčšia pravdepodobnosť prehriatia a ublíženia vám alebo druhým.

Ak viete o ďalších mýtoch spojených s nabíjaním našich telefónov, privítame vaše názory v komentároch pod článkom.