Váš bývalý je ex z nejakého dôvodu. On alebo ona boli dôležitou súčasťou vášho života značné množstvo času a je pochopiteľné, že sa chcú držať tohto vzťahu v nejakej funkcii. Mnoho bývalých párov, či už randiaci partneri alebo manželia, sa často pokúšajúzostať priateľmi po rozchode, no niektorí z nich nie sú schopní zvládnuť tento prechod úspešne.
Výskum však naznačuje, že v priemere mávajú bývalí nižšiu kvalitu priateľstva, než u opačného pohlavia priateľov, s ktorými neboli nikdy romanticky zapletení. Sú slabšou emocionálnou podporou, sú menej nápomocní, menej dôverčiví a robia si menšie starosti o šťastie toho druhého. Toto je obzvlášť pravdivé – niet divu, hlavne pre bývalých partnerov, ktorí neboli spokojní s romantikou vo vzťahu a v prípadoch, keď rozchod nebol vzájomný.
Pravdepodobnosť, že priateľstvo s ex bude skôr pozitívna ako bolestná skúsenosť závisí čiastočne na vašich motívoch, vrátane tých, ktoré by ste radšej otvorene nepriznali. Tu je 10 dôvodov, ktoré vás môžu dostať do problémov:

10. Máte rovnakých priateľov
Výskum naznačuje, že ak vaši priatelia a rodina chce, aby ste zostali priatelia s ex, je viac pravdepodobné, že tak aj urobíte. To ale neznamená, že musíte. Zostať priateľmi s vašou ex kvôli sociálnej harmónii je vznešený cieľ, ale ak je to váš jediný dôvod pre zachovanie priateľstva, môže to byť problematické. Máte právo tráviť čas so svojimi priateľmi aj bez prítomnosti ex a máte tiež právo odmietnuť pozvánky na udalosti, kde sa váš/vaša ex zúčastňuje tiež. Aj keď ste vyrovnaní s tým, že sa z času načas stretnete s ex, neznamená to, že musíte byť aj priatelia. Môže byť ťažké vidieť svoju ex len ako ďalšiu známosť, keď máte spoločnú minulosť, ale v priebehu času minulosť bude zanedbateľná.

9. Cítite výčitky
Ak ste iniciovali rozchod a váš ex nie je s tým v pohode, posledná vec, ktorú budete pravdepodobne chcieť urobiť, je ublížiť ešte viac tým, že odmietnete vzájomné priateľstvo. Ale vašou povinnosťou nie je funkcia zdravotnej sestry v jeho či jej trápení a vaša podpora môže v skutočnosti spôsobiť, že sabudú cítiť ešte horšie. Výskum ukazuje, že ľudia ocenia, keď pomoc majú k dispozícii ak treba, ale neradi sú v pozícii, kde ju vyžadujú. Sú chvíle, keď bývalí partneri túžia po vašej podpore, ale na konci dňa nie je isté, že im pomôžete posunúť sa v tom, aby sa naďalej necítili na vás zavislí. Miesto toho, aby ste nosili na bedrách túto záťaž sami, uistite sa, že sú stále podporovaní od ostatných ľudí vo svojom živote. A ak im dlhujete ospravedlnenie, dajte im ho skutočne iba raz ale zbytočne to nenaťahujte.

8. Ak chcete mať o nich prehľad
Aj keď viete, že vzťah by vám nevyšiel, stále môže byť bolestivé vedomie, že váš ex nájde šťastie s niekým iným. Zostať priateľmi vám umožní byť v obraze o ich milostnom živote a dokonca vás láka vyhliadka, že by ste mohli do toho nejako zasahovať. Ale stať sa dôverníkom vašeho bývalého neprináša výhody pre oboch v dlhodobom horizonte a to najmä, ak máte zmiešané pocity o ich snahe ísť ďalej. Dokonca aj zostávajúci priatelia na Facebooku vám môžu dať prehľad zo života vášho ex, v lepšom alebo horšom zmysle: v prieskume Men’s Health, kde bolo zapojených 3000 ľudí, 85% priznalo kontrolovanie Facebook stránky bývalých a 17% uviedlo, že to robí dokonca raz týždenne. Ale Facebook “stalking” má tendenciu zvyšovať úzkosť a žiarlivosť. Ak máte problémy odolávať, lepšie bude odstrániť vašich ex v on aj offline svete.

7. Cítite sa osamelý
Ak ste po rozchode možno cítite, akoby zostala diera vo vašom spoločenskom živote a že zaplnenie tejto diery bude vyžadovať nejaký čas. Ak sa cítite v sobotu v noci osamelý, možno máte pocit, že je jednoduchšie zavolať expartnerovi, než ísť von a stretnúť sa s novými ľuďmi. Ale tiež to môže viesť k opakovanému kolotoču „on/off“vzťahu, ktorý – ako výskum naznačuje, sa vyznačuje nižšou spokojnosť, menšou mierou lásky, väčšou neistotou a ďalšími problémami s komunikáciou. Je pochopiteľné stratiť intimitu romantického vzťahu, ale vložiť samého seba do nebezpečnej oblasti so zapletením sa s ex nestojí za krátkodobé pohodlie. Keď máte pocit osamelosti, obráťte sa namiesto toho na priateľov a .

6. Syndróm “inde je tráva zelenšia”
Ak nie ste v novom vzťahu úplne spokojní, výskum naznačuje, že pociťujete väčší záujem o udržiavanie kontaktov s vaším/vašou ex. Je jednoduché idealizovať osobu s ktorou netrávite čas, pretože už nie ste pravidelne vystavovaní jej nepríjemným zlozvykom. Tento spôsob myslenia je pasca, pretože v prípade, že „tráva vždy vyzerá zelenšia niekde inde“, nebudete nikdy spokojní nech ste kdekoľvek. Ak nie ste spokojní vo svojom súčasnom vzťahu, stojí za to zaoberať sa týmito pocitmi so svojím súčasným partnerom, než sa obrátiť k podpore alebo úteku k bývalému partnerovi. Pridanie ex niekam, kde váš vzťah je už aj tak v komplikovanej situácii pravdepodobne len ďalšie veci zhorší ešte viac.

5. Dúfate, že sa raz zmenia
Možno ste sa rozišli, pretože váš ex bol neverný alebo pil príliš veľa, ale vy ste nádejou, že sa bude učiť zo svojich chýb a nakoniec dospeje na partnera po akom túžite. V priateľstve ste schopní udržať ho vo vašom živote a možno aj pomôcť mu zmeniť sa. V niektorých prípadoch nádej na zmierenie môže motivovať ľudí k zlepšeniu, ale ak váš ex cíti, že nebude také ťažké, aby vás získal späť, môže byť viac zameraný na snahu dokázať vám, že k zmene došlo, než na skutočné zmeny a máte nábeh na ďalšie sklamanie.

4. Nechcieť sa ich vzdať
Cynickejšou verziou predchádzajúceho bodu je túžba, nechať vašu ex nablízku v prípade, že nemôžete nájsť niekoho lepšieho. Netreba dodávať, že tento prístup je nespravodlivý, ale aj pre vás to môže znamenať krok späť. Ako bolo uvedené v predchádzajúcom príspevku, držať sa na bezpečnej úrovni nie je vždy najlepší prístup, pokiaľ ide o lásku. Niekedy budete musieť zatvoriť jedny dvere a to v plnom rozsahu, ak chcete tie ďalšie otvoriť.

3. Nebudú brať nie ako odpoveď
Možno sa vám nebude chcieť zostať priateľmi, ale čo keď sa tak ex správa a vás nenechá na pokoji? Ako bolo uvedené vyššie, máte plné právo povedať priateľstvu NIE. Uistite sa, že ste vaše pocity k ex uviedli na pravú mieru (a nebojte sa dokonca zavolať políciu, ak zachádza príliš ďaleko). Zatiaľ čo malé Facebook “stalkovanie” môže byť relatívne neškodné, pravé prenasledovanie je desivé a neprijateľné. A pritom je to prekvapivo bežné. V jednej zo štúdií, 40% opýtaných vysokoškolských študentov potvrdili účasť aspoň v jednom takom správaní po rozchode a približne 10% bolo začlenených v šiestich alebo viac. Toto správanie zahŕňa veci ako kontaktovanie ex potom, čo si to vyslovene neželali, alebo nepozvané návštevy k nim domov. Hnev, žiarlivosť, posadnutosť a potreba kontroly – to všetko sú znaky väčšieho predpokladu k prenasledovaniu, takže dávajte si na ne obzvlášť pozor.

2. Stále vás milujú
Ak váš ex je stále do vás zaľúbený, no vy nezdieľate tie isté pocity, to najlepšie, čo môžete urobiť pre neho/ju, je nechať ich ísť ďalej. Možno sa cítite dobre, ak s nimi trávite čas (veď, kto by bol nerád uctievaný?), ale môže to byť pre nich bolestivé a mätúce a to najmä v prípade, že im dávate falošnú nádej. Dokonca aj keď je zrejmé, že chcete byť len priatelia, nemusí to byť dostatočne jasné aj vašej ex. Ľudia vidia, čo chcú vidieť a buďte si istý, že budú v pohotovosti pre akékoľvek znamenie k navrátenej náklonnosti. Najlepším riešením v tejto situácii je pravdepodobne minimalizovať kontakt a nechať svojich ex posunúť sa ďalej.

1. Stále ich milujete
Byť zaľúbení do svojho ex a tajne dúfať, že ho/ju získate späť, môže byť silnou motiváciou pre udržiavanie priateľstva, ale bohužiaľ, tiež jednou z najnebezpečnejších. Ak váš ex nechce byť s vami, je málo toho, čo môžete urobiť, aby svoje rozhodnutie zmenil/a. Márna snaha povedie len k opakovanému žiaľu a zlému pocit zo samého seba. Trávte čas s priateľmi, pri ktorých sa budete cítiť milovaní a oceňovaní. Spomínaný ex pravdepodobne nie je jedným z nich.

Prečo zostať priateľmi?
Existujú aj nejaké dobré dôvody, prečo zostať priateľmi so svojím ex? Iste. Ak ani jeden z vás nemá postranné úmysly, ako tie vyššie uvedené a ak vaše priateľstvo nie je v rozpore s vašimi súčasnými vzťahmi – dobrým testom je, či vám vyhovuje ísť von s aktuálnym partnerom a svojím ex dohromady, a ak je ex partner s tým v pohode tiež, mohlo by priateľstvo fungovať veľmi dobre. Postranné úmysly môžu byť zaludné, keď naša myseľ hľadá spôsoby ako ich maskovať za nevinné ciele. Takže sa uistite, že ste k sebe úprimní v tom, aké sú naozaj vaše skutočné úmysly.