Ukážte, prečo ste dobrý

Súťaž personálno-poradenskej spoločnosti McROY Zaži svoju vysnívanú prácu má za sebou prvý mesiac a na konte takmer desať tisíc testov a záujemcov o stáž u tohtoročných deviatich osobností slovenského a českého biznisu. „Uchádzači zvládajú testy v priemere na 81 bodov zo sto. Podmienkou postupu do ďalšieho kola v súťaži a zabojovanie o stáž je aj poslanie životopisu. Ukazuje sa však, že väčšina záujemcov v ňom nedáva dôraz na svoje úspechy z oblasti, kde chce stážovať, v čom vyniká a k čomu by im stáž mala pomôcť v ich kariérnom živote. Nestačí, ak uvedú, že ich baví zvolená oblasť, napríklad tanec, cestovanie či financie. Potrebné sú fakty, aké aspoň čiastočné úspechy dosiahli a aké majú na danú prácu predpoklady, aby mentora presvedčili,“ tvrdí konštatuje Michaela Andelová, senior recruiter Team Leader McROY.

U kandidáta si budem všímať tri faktory. Nadšenie pre financie, bankovníctvo a ekonómiu, pozitívny prístup k riešeniu problémov a odbornú zdatnosť a potenciál odborného rastu. Vynikajúcu angličtinu pokladám za samozrejmosť,“ hovorí napríklad o svojich očakávaniach na výhercu Elena Kohútiková, členka Predstavenstva VÚB banky a jedna z mentoriek tohtoročnej súťaže.

Súťaží sa už len pár týždňov

Tretí ročník súťaže Your Dream Job spustila McROY 20. apríla a možnosť zabojovať o stáž u jedného z mentorov, ako aj zaujímavé ceny potrvá ešte do 8. júna. Záujemcovia si majú možnosť vybrať mentora z oblasti, v ktorej chcú v budúcnosti kariérne pôsobiť. Práve na základe výsledkov testu a životopisu sa vyberie užší okruh kandidátov, z ktorých si následne na osobnom pohovore vyberie mentor svojho víťaza-stážistu. Finálové kolo sa uskutoční v júni.

McROY vyberá za mentorov top osobnosti, ktoré sú samy o sebe značkou úspechu, dokážu inšpirovať druhých osobným príbehom a motivovať ich, aby išli za svojím pracovným snom. Tento rok sú nimi Ľuboš Fellner, majiteľ cestovnej kancelárie BUBO Travel Agency, šéfredaktorka Nového času Júlia Kováčová, členka Predstavenstva VÚB banky Elena Kohútiková, riaditeľ IT spoločnosti Websupport Michal Truban, profesionálny tanečník Peter Modrovský, hlavný investičný stratég českej spoločnosti Cyrrus Marek Hatlapatka, majiteľka Českej Miss Marcela Krplová, šéfredaktor českej mutácie Forbes Petr Šimúnek a najlepší český sommelier 2012/2013 Jakub Přibyl.

IT priťahuje mužov, tanec ženy

Ako ukazujú najnovšie čísla, o Your Dream Job sa väčšinou uchádzajú mladí ľudia s vysokoškolským vzdelaním a vekom do 30 rokov. „Asi len každý ôsmy uchádzač je vekovo starší. Zároveň sa ukazuje, že väčšina uchádzačov už má prax,“ dodáva Andelová. Zo slovenských mentorov je najväčší záujem o Ľuboša Fellnera, Michala Trubana a Elenu Kohútikovú a v top päťke sú aj českí mentori Marcela Krplová a Petr Šimúnek . No kým tri štvrtiny záujemcov o stáž u Trubana sú muži, ženy prevažujú v boji o stáž u Petra Modrovského (štyri pätiny z uchádzačov). Obdobne až 80 % z uchádzačov o stáž u Eleny Kohútikovej sú ženy. Zatiaľ vyrovnaný súboj pohlaví je v prípade masmediálnej scény (Júlia Kováčová) a cestovného ruchu (Ľuboš Fellner).

Ako presvedčiť

Alfou a omegou však je presvedčenie mentora, že si víťazstvo záujemca zaslúži. „Mám rád ľudí, ktorí majú záujmy, svet ich neprestáva fascinovať a čítajú filozofické knihy, básne a zároveň športujú. Filozofa s drivom, s ktorým sa môžem porozprávať o Jean Paul Sartrovi, ale ktorý sa nebojí „predať“ produkt či osloviť peknú babu,“ hovorí s úsmevom Ľuboš Fellner, mentor Miliónového Dream Jobu. „Môj človek môže byť drzý, ale pritom sa výborne učiť. Dobré známky považujem za dôkaz schopnosti dlhodobejšieho a serióznejšieho výkonu. Mal by byť sebavedomý, ale skromný. A napriek priebojnosti, morálny a kultivovaný. Mal by to byť človek, ktorý ma schopnosti stať sa riaditeľom najväčšej banky, ale pochopí, že práca v BUBO je oveľa zmysluplnejšia a oveľa viac cool,“ dodáva.

Kto sú tohtoroční mentori

Ľuboš Fellner, cestovateľ a majoritný spoločník BUBO Travel Agency

Pôvodným povolaním lekár-internista rád cestoval, no pred rokom 1989 neboli možnosti cestovať do netradičných destinácií. Preto si pred 23 rokmi založil cestovnú kanceláriu BUBO Travel Agency. Z malej cestovky sa vďaka jeho cieľavedomosti, vášni pre cestovanie a biznis plánu stal najväčší slovenský organizátor zájazdov do 177 krajín sveta. BUBO Travel Agency každý rok organizuje unikátnu cestovateľskú expedíciu (napríklad Nagaland, Kongo, Kalahari, Ladakh Mt. Pekdu, Ennedi, Severný pól či Ebola toure). Spoločnosť sa venuje aj charitatívnym projektom – podporila centrum pre orangutany na Sumatre, dom matky Terezy v Kalkate a tento rok poskytla financie pre dievčenskú školu v Afganistane. Za podnikateľské úspechy získal Fellner viacero ocenení, napríklad Podnikateľ roka 2012.

Júlia Kováčová, šéfredaktorka Nový Čas

Júlia Kováčová je šéfredaktorkou Nového Času. Vyštudovala filozofiu a masmédiá a následne pracovala v niektorých slovenských médiách, časopise Formát a denníku Pravda. Do Nového Času nastúpila v roku 2005, o tri roky neskôr sa stala jeho šéfredaktorkou. Angažuje sa aj v charite, napríklad projekte Srdce pre deti.

Elena Kohútiková, členka predstavenstva VÚB banky

Vo VÚB banke pracuje na pozícii zástupkyne riaditeľa od roku 2009. Vo finančnom svete sa však pohybuje už 25 rokov. Vyštudovaná ekonómka pracovala spočiatku v Štátnej banke Československej, neskôr ako viceguvernérka v Národnej banke Slovenskej a bola to práve ona, ktorá pripravovala vstup Slovenska do eurozóny. Za svoje úspechy získala viacero ocenení, napríklad štátne vyznamenanie prezidenta Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti bankovníctva.

Michal Truban, zakladateľ a CEO WebSupport.sk

Spoločnosť založil pred 13 rokmi, vďaka svojmu entuziazmu a cieľavedomosti z nej dnes urobil jednu z najväčších webhostingových spoločností na Slovensku. Vyštudovaný technik je dnes uznávaným odborníkom.

Peter Modrovský, profesionálny tanečník

Známy tanečník Peter Modrovský už nie je len profesionálny tanečník, ale vedie aj veľmi úspešnú školu pre mladé talenty. Vicemajster Slovenska v štandardných tancoch, majster Slovenska v show, v choreografiách a finalista viacerých medzinárodných súťaží sa tancu venuje už od detstva, dnes sa špecializuje na desať tancov. Založením tanečnej školy Dansovia si splnil svoj sen. V súčasnosti je mediálne známy hlavne ako porotca televízneho projektu Tanec snov.

Petr Šimůnek, šéfredaktor Forbes

Petr Šimůnek patrí medzi výrazné osobnosti českej žurnalistiky. Vyštudovaný ekonóm absolvoval študijný pobyt v Nemecku a Británii. V minulosti pôsobil v rádiu Frekvence 1 ako moderátor Pressclubu, moderoval politicko-ekonomickú reláciu Partie na TV Prima, v MF DNES bol zástupom šéfredaktora a od roku 2005 bol na poste šéfredaktora českých Hospodářských novin. Práve Šimůnek stojí za príchodom Forbesu do Česka. Za ekonomickú žurnalistiku získal cenu guvernéra ČNB.

Marek Hatlapatka, hlavný investičný stratég spoločnosti Cyrrus.

Medzi analytikmi aj ekonómami patrí medzi pojmy. Vyštudovaný ekonóm sa už počas štúdií zaujímal o finančné trhy. Po absolvovaní vysokej školy získal miesto analytika akciových trhov v spoločnosti Cyrrus, ktorá je významným českým obchodníkom s cenným papiermi. Na poste hlavného investičného stratéga pôsobí od roku 2013, je odborníkom na energetiku, ťažobný sektor a bankovníctvo.

Marcela Krplová, majiteľka Českej Miss

Marcela Krplová sa v biznise pohybuje úspešne už niekoľko rokov. Vyštudovala marketing a manažment v Ostrave. Venovala sa produkcii úspešného hudobného festivalu Colours of Ostrava, založila a riadi niekoľko firiem vrátane M Marketing, ktorá organizuje jedinú celonárodnú súťaž krásy Česká Miss. Jej občianske združenie Madleine usporadúva každý rok adventné koncerty na pomoc handicapovaným a deťom z detských domovov. Založila aj Dámsky klub pre úspešné ženy.

Jakub Přibyl, hlavný sommelier v reštaurácii Grand Cru

Jeden z najlepších českých sommelierov 2012/2013 pôsobil v minulosti ako hlavný sommelier vo viacerých prvotriednych českých reštauráciách. Jeho meno sa pravidelne objavuje na popredných priečkach v domácich aj zahraničných súťažiach.  Je spoluautorom knihy Sprievodca najlepšími vínami Českej republiky.

Súťaží sa o Miliónový Dream Job, stáže aj vecné ceny

Výherca Miliónového Dream Jobu získava platenú stáž v svetoznámej cestovnej kancelárii BUBO Travel Agency, kde bude pracovať po boku riaditeľa a mentora Ľuboša Fellnera. Vyskúša si prácu takmer na každej pozícii a podstúpi aj dobrodružnú cestu cez 8 štátov Balkánu, ktorej súčasťou bude napr. rafting alebo výstup na najvyšší vrch jednej z týchto krajín. „Na základe výsledkov, ktoré stážista dosiahne počas stáže, rozhodne Ľuboš Fellner aj o ponuke trvalého zamestnania na zaujímavej pozícii v tejto cestovnej agentúre vo vybranej destinácii,“ podotýka Peter Čambora, Brand & Event Manager McROY Group.

Každý z 9 výhercov získava stáž u jedného z 9 mentorov, absolvuje kurz „Značka si ty“ a užije si predvádzaciu akciu vozidiel značky BMW1 . Počas stáže McROY preplatí náklady na cestovné a ubytovanie.

Každý, kto sa zapojí do súťaže, zároveň hrá o ďalšie zaujímavé vecné ceny – dovolenku s plnou penziou pre dve osoby v Chorvátsku, iPad mini, vstupenky na festival Pohoda pre 2 osoby či kabriolet s plnou nádržou na víkend.

Viac informácií nájdete na www.yourdreamjob.sk