Ak nie ste jedným z týchto ľudí, musíte byť otrávený prístupom tých, ktorí neustále meškajú. Nedochvíľnosť je neuveriteľne nepopulárna – a to najmä v pracovnom živote. Rôzne kultúry majú rôzne chápanie času, ale najmä v západnom svete je meškanie považované za nezdvorilé a neprofesionálne.

 

Mali by sme prestať nadávať na ľudí, ktorí meškajú. Vo väčšine prípadov nie sú leniví, ale možno toho majú na pleciach priveľa. Ak robíte veľa vecí naraz, stratíte pojem o čase.

 

Samozrejme, niektoré vedecké štúdie spochybňujú účinok multitaskingu. Predovšetkým úspešní ľudia majú tendenciu robiť veľa vecí naraz. Ako príklad si vezmime herca Ashtona Kutchera – zároveň je producentom, riadi mediálnu spoločnosť, skvele investuje do množstva start-upov – a stále je jedným z najúspešnejších hercov našej doby.

 

Ak si všimnete, že neustále všetko robíte podľa plánu, je to spôsobené tým, že ste optimista. Áno, čítate správne. Ak ste optimista, máte tendenciu si myslieť , že budete mať viac času na všetky svoje činnosti. Tento druh pozitívneho myslenia robí ľudí úspešnejšími. Štúdie u obchodníkov ukázali, že optimisti majú o 88 percent vyššie tržby ako ich kolegovia.

 

Je toho však viac. Optimisti žijú dlhšie. Ak budete brať život pozitívne, bude vaše srdce menej vystavené stresu.

 

V 50.rokoch začali vedci rozdeľovať ľudí do dvoch skupín: typ A a typ B. Zatiaľ čo ľudia typu A sú považovaní za súťaživých a netrpezlivých, typ B sú ľudia uvoľnení a kreatívni. To naznačuje, že ľudia. ktorí zvyknú meškať sa považujú za typ B. Štúdia ukazuje, že tieto dva typy ľudskej osobnosti majú rôzne vnímanie času: po jednej minúte mali účastníci výskumu odhadnúť, koľko času uplynulo. Skupina A odhadovala v priemere 58 sekúnd, zatiaľ+ čo tí zo skupiny B si mysleli, že uplynulo 77 sekúnd.

 

Aby sme to zhrnuli: nie je to vaša vina, že meškáte. Vy iba vnímate svet inak ako vaši priatelia. Pre ľudí typu B: byť optimistom je pozitívne. Ak meškáte na schôdzku, možno je to preto, že ste práve dostali neuveriteľne kreatívny nápad.