Zažívate podobný pocit? Psychológ má pre vás radu – hľadajte. Hľadajte veci, ktoré vám naozaj robia dobre, ktoré vás nejakým spôsobom obohacujú a napĺňajú. „Pre niekoho je to šport, pre iného zase umenie, či stretávanie sa s ľuďmi. Ďalšieho človeka môže napĺňať nejaká tvorba a podobne. Každý si potrebuje nájsť to svoje,“ dodal M. Miler. Na tom však treba pracovať, podobne ako na tom, aby som sa nemal zle, dodáva psychológ. Jednou z ciest je napríklad vrátiť sa k detským koníčkom. „Človek môže pátrať po tom, čo mal rád v detstve. Nehanbiť prihlásiť sa do ľudovej školy umenia na nejaký kurz pre dospelých, či už je to maľovanie alebo hudobný nástroj. Alebo sa môže prihlásiť na tvorivé písanie alebo si tvoriť niečo doma prípadne ísť na sochársky či hrnčiarsky kurz“, radí Martin Miler.

Niekedy stačí málo, zájsť si s kamarátmi raz alebo dvakrát do týždňa zahrať futbal alebo šach. „Tých možností je nekonečne veľa. Zároveň si však treba uvedomiť, že nikto to neurobí za nás. Iba my sme tí, ktorí to môžu urobiť. Takže nestačí len hľadať to, čo nás uspokojuje, ale aj to budovať,“ radí na záver Martin Miler.

martin-miler-foto

V rámci psychológie vznikla v tomto kontexte jej nová odnož, pozitívna psychológia, kedy odborníci začali skúmať aj veci, ktoré sú iné ako tie, čo v nás nefungujú. Teda tie, ktoré nás robia šťastnými. Doba, v ktorej totiž dnes žijeme, je hektická. „A do značnej miery si ju robíme my sami, pretože si tú hektiku pripúšťame a máme pocit, že to je normálne, že takto to má byť, lebo však všetci tak žijú. Ale neuvedomujeme si, že keď tak budeme žiť, potom sa tak aj budeme cítiť. Lenže v rámci optimálneho prežívania je potrebné, aby naša psychika zažívala aj pozitívne momenty a emócie, pozitívne stavy a dokonca by ich mala zažívať viac, aby sme mali silu sa aj po tých negatívnych cítiť dobre“, hovorí psychológ. Takže rada na záver – začnite hľadať a pri hľadaní buďte zvedaví, zvedavosť je inštinkt, ktorý nás vedie dopredu. A keď nájdete začnite to aj robiť!