Zrazu to však nešlo. Otehotnieť sa jej podarilo až v 35. Na dieťa sa strašne tešila, po rokoch snaženia. Na to, čo však prišlo po pôrode, nebola pripravená. Nie, nemala popôrodnú depresiu. Len sa jej celý život otočil o 180 stupňov, a aj keď o tom veľa čítala, tá obrovská zmena ju šokovala.

Odrazu nemohla robiť čo chce, nemohla ísť kam chce, malá si vyžadovala mliečko aj každú hodinu. Dokonca sa pristihla pri letnej prechádzke parkom, ako zúfalo závidí ľuďom sediacim v okolitých kaviarničkach či puboch.

Aj ona tam túžila sedieť a popíjať v tej horúčave ľadovú kávu alebo dobre vychladené pivo. Svet sa jej úplne zmenil. Plienky, kojenie, (neúspešné) uspávanie, časté nočné budenie… Mala pocit, že sa zblázni.

„Prečo by ste sa s dieťaťom mali zblázniť?“, pýta sa odľahčene psychoterapeutka a klinická psychologička Lucia Čierňavová z Bratislavy.

Prežívanie materstva je podľa nej do veľkej miery o postoji. „Ak ho mate pozitívny, vychovávať dieťa bude skvelá možnosť nanovo vychutnávať svet a súčasne nás natoľko (cez rôzne typy odriekania a frustrácii) konfrontuje s najhoršími stránkami seba, že je to aj intenzívny „kurz“ sebaspoznávaniasebaovládania“, dodala odborníčka.

Dnes to už vie aj Petra. Jej dcérka má tri roky a ona túži po druhom dieťati. Na rolu matky si tak zvykla, že dnes si už nevie život bez dcérky ani predstaviť. A s manželom tak občas uvažujú, čo vlastne celé dni robili, kým ju nemali…

Čakáme ďalšie dieťa. Ako na to pripraviť to prvé?

Mať dieťa je veľká zmena. Mať dve deti ešte väčšia. Kým rodičia už približne vedia, čo ich čaká, pre dieťa, ktoré sa o pár mesiacov stane starším súrodencom je to obrovská zmena. Ako ho na to pripraviť? Nemusí to byť tak ťažké. Odborníci však radia dodržať pár osvedčených postupov. V prvom rade spolu s dieťaťom prechádzať celým tehotenstvom.

„Ukazovať mu napríklad obrázky toho, ako drobec v brušku rastie,“ radí Lucia Čierňavová.

Okrem sprevádzania tehotenstvom je dobré, ak dieťaťu vysvetlíte, čo dobré a zaujímavé môže po čase priniesť súrodenec, ako sa budú spolu hrať, čo všetko budú môcť robiť spoločne.

A čo potom, keď druhé dieťa už príde na svet? Odborníčka radí nájsť si aj po narodení súrodenca malé chvíľky, kedy sa rodičia budú výhradne venovať len prvému dieťaťu. „Ak má na to vek, zaangažovať ho trošku aj do starostlivosti o súrodenca, ale napríklad aj chodiť spolu ako rodina na výlety“, radí L. Čierňavová.

Staršie dieťa môže mame pomáhať s prebaľovaním, pred kúpením môže bábätku pripraviť osušku, či pomôže vybrať v obchode novú hračku. Hlavne by nemalo mať pocit, že prestalo pre svojich rodičov existovať s tým, že svet sa krúti už len okolo mladšieho „votrelca“.

Zo strany rodičov je preto tiež podľa psychologičky dobré ponechať staršiemu dieťaťu zvyky, ktoré potrebuje. „A uisťujú ho, napríklad ponechať mu možnosť prísť k rodičom do postele v noci, keď má strach a podobne“, dodala psychoterapeutka.

Ak dodržíte tieto zásady, vaše staršie dieťa sa na to mladšie začne tešiť.