Tu je naša idea: zamerajte sa na to, že chcete mať tento týždeň skvelý víkend. Práve teraz mnoho ľudí začína pociťovať starú dobrú zimnú nepohodu. Pre umocnenie tohto pocitu sa pridá ešte ďalší, ktorý nám do uší kričí, že počas víkendu je neprirodzené pracovať a lepšie je nerobiť nič. Tento konflikt môže prispieť k zlej nepohody, keď sa budete cítiť otrávení už len pohľadom do zrkadla a z nečinnosti a nudy vám už začne švitoriť. Tu je niekoľko nápadov, ktoré vám pomôžu veci pred hrozbou fádneho víkendu zmeniť!

Tipy:

1. Začnite víkend už vo štvrtok. Ak budete čakať, aby ste si vaše víkendové plány robili až v piatok popoludní, riskujete zvýšenie stresu a to, že si ho prenesiete aj do víkendu.

2. Vyskúšajte takzvaný self-scan. Inými slovami, pozrite sa na veci a seba s odstupom. Odpovedajte si, čo vás dokáže nabiť, zrelaxovať, čo potrebujete urobiť či zažiť, aby ste sa v pondelok vrátili do každodenného diania spokojní. Potrebujete viac pokoja cez víkend alebo naopak prahnete po akcii? Ak poznáte odpoveď, tak si podľa toho nastavte aj svoj víkend. Nechoďte hlavou proti múru, pričom viete, že v pondelok budete nadávať ako ste víkend premrhali.

3. Akcia. Vyberte si na víkend niečo z vašich bežných činností. A zvážte či by ste ich za normálnych okolností urobili inak.

4. Ujmite sa kontroly. Ak viete, že máte spomaliť tempo, tak sa nenechajte strhnúť nutne okolím. Keď sa vaša partia potrebuje zresetovať a vy sa cítite po týždni na večer pri filme, nenúťte sa do vecí, ktoré nechcete. Je istá šanca, že ak by ste súhlasili s párty nakoniec by ste neľutovali, ale načo ísť do rizika?

Nezabudnite tiež, že: skvelé víkendy sú často výsledkom pružnosti a nízkych očakávaní.

Veci, ktorým sa vyhnite:

1. Nesnažte sa riadiť váš víkend do detailov, sústrediť sa len na to, aby ste všetko stihli, zvládli, absolvovali, pripravili sa, nasilu zrelaxovali. Buďte spontánni. Ak je váš cieľ veľmi úzky, zrejme miniete niečo dobré.

2. Vyhýbajte sa práci. Mnohí ľudia si myslia, že aj osobné voľno sa dá naplniť prácou. Chyba. Možno dobehnete niečo z práce, ale nedobehnete oddych a relax, ktorý budete potrebovať počas týždňa.

Celkový balans

Snažte sa využívať víkend na vyrovnanie a vykompenzovania vášho pracovného týždňa. Napriek tomu, že máte počas víkendu k dobru menej dní ako cez týždeň, využite ich oveľa aktívnejšie a plnšie, než tie počas týždňa. Skúste to a sledujte zmenu, ktorú vám hoci už aj tento víkend prinesie. A najmä si užívajte!