1. Intuícia

Úspešní ľudia často hovoria, že keď budovali svoj biznis nedovolili aby im niečo bránilo nasledovať svoju víziu. Pravdu povediac, samotné fakty nie sú dostatočné. Niekedy sa budete musieť spoľahnúť na šiesty zmysel, ktorý vás nasmeruje na ten správny kurz. Niekedy treba dôverovať svojej intuícii, ktorá vám ponúka určitú predstavu, či je správne alebo nie urobiť dané rozhodnutie.

2. Pozornosť

Úspešní ľudia sú pozorní. Venujú pozornosť veciam, na ktoré sa ostatní nezameriavajú. Ak chcete byť úspešní, musíte sa bystrým okom sústrediť na detaily. Sledujte tie príležitosti, ktoré ostatní ľudia ignorujú.

3. Agresivita

Význam slova je tu použitý v pozitívnej súvislosti, pretože dosiahnutie úspechu si vyžaduje prudké nadšenie. Musíte chcieť viac ako iní. Keď napríklad úspešnú biznismenku Barbaru Corcoran najskôr odmietli na mieste porotkyne televíznej show “Shark Tank” (je to ten formát, v ktorom skupina podnikateľov takzvaných „žralokov“ hodnotia nápady a výrobky, do ktorých zainvestuje), dostala sa k organizátorom iným spôsobom a dosiahla to, čo chcela. Niekedy je jednoducho potrebný dodatočný tlak, aby človek dosiahol víťazstvo.

4. Mentoring

Jedná sa o určitú formu pomoci, ktorú mentor poskytuje svojmu zverencovi prostredníctvom vedenia a rád. Ak chcete byť úspešným, nemôžete ignorovať toho správneho mentora, ktorý vás prevedie procesom. Musíte sa identifikovať s niekým, kto vám ponúkne zrelosť a skúsenosti.

5. Hodnoty

Akými hodnotami sa riadite? Ste čestným človekom, alebo nie? Ak chcete byť úspešní, musíte sa identifikovať s tými správnymi hodnotami, ktoré oceňujú tvrdú prácu, vytrvalosť a odvahu. K úspechu nevedie žiadna skratka a správne hodnoty vás k nemu nasmerujú.

6. Vzťahy

Udržiavanie vzťahov a stavanie na nich je veľmi dôležité k tomu, aby ste sa stali tým, kým chcete byť. Byť na správnom mieste, v správnom čase a spojiť sa s tými správnymi ľuďmi. Ak chcete byť úspešní, nemôžete sa vyhnúť budovaniu svojich komunikačných schopností.

7. Zvedavosť

Kladenie tých správnych otázok definuje váš úspech. Musíte byť chtiví po nových informáciách a nadšení ich objavovať. To je dôvod, prečo vidíte úspešných ľudí, ktorí sa sami venujú učeniu a hľadaniu odpovedí. Sú zvedaví a klišé „kto je zvedavý, bude skoro starý“ neplatí. Títo ľudia sú stále úspešnejší práve tým, že sú zvedaví. 

8. Trpezlivosť

Úspech si vyžaduje trpezlivosť a čakanie, že vaša tvrdá práca prinesie odmenu. Akceptovanie oneskorenej odmeny je mimoriadnou vlastnosťou, ktorú ukazujú mnohí špičkoví biznis lídri ako Warren Buffet, Bill Gates a Donald Trump. Je potrebné vedieť čakať, kým sa rozvinú vaše zručnosti k dokonalosti.

9. Inovácia

V nej spočíva kreativita a nápady. Predstavuje tajomnú schopnosť a môže vyvolať začiatok niečoho veľkého a večného. Inovácia je konkurenčnou výhodou medzi lídrami a ich nasledovníkmi. Od množstva inovácie bude závisieť rýchlosť vášho úspechu. Aj keď je jej dostatok, mnohí ju nedokážu rozpoznať. Skúste preniknúť do vašej kreativity a túto schopnosť ešte rozvinúť.

10. Dokonalosť

Dokonalosť je to, čo plodí úspech. To je aj dôvod, prečo mnohí skvelí myslitelia trávili mnoho rokov, aby zdokonalili alebo rozvinuli svoje schopnosti. Dokonalosť vyvoláva zmenu vášho myslenia a prístup ku každej povinnosti, ako keby od nej závisel váš úspech. Venovať pozornosť detailom a prekonanie aj niekoľkých prekážok navyše ukazuje, že chcete dosiahnuť viac vo všetkom, čo robíte. To je dôvod, prečo Aristoteles pred mnohými stáročiami povedal: „Sme tým, čo opakovane robíme. Dokonalosť nie je čin, ale zvyk.“