Medzi mojich klientov, ktorí prichádzajú na koučing, patria aj malí podnikatelia, ktorí zamestnávajú iba seba alebo 2-5 ľudí, manažéri na stredných pozíciách, ktorí majú svojich nadriadených, ale aj členovia boardov, partneri, ktorí skladajú účty akcionárom či globálnemu vedeniu firiem.

 Je úplne jedno, v akej pozícii sa nachádzajú, jednu tému majú však rovnakú: Kto mi pomôže, kto podporí mňa? Podriadení očakávajú odo mňa podporu, rozvoj, riešenie kríz, nadriadení očakávajú zase výsledky a ja to nejak musím zvládnuť. Ak sa aj vám vynára podobná otázka a nemáte kouča, s ktorým by ste mohli túto tému prejsť, skúste prejsť nasledujúcimi bodmi a začnite hľadať nový uhol pohľadu, ktorý vám prinesie nové riešenia:

1. Je skutočne pravda, že vás nikto nepodporuje? Čo vlastne všetko v živote pre vás znamená podpora?

Všímate si aj drobné veci ako pripravené raňajky ráno na stole, ochotného kolegu na vedľajšom oddelení s dobrými nápadmi, inšpiratívneho mentora, ktorému sa treba len ozvať …Možno zistíte, že možností ako získať podporu je okolo veľa, ale treba sa načiahnuť a zobrať si ju.

2. Čo robíte pre to, aby ste pravidelne dopĺňali svoju energiu?

Aj ľudia, ktorí majú neuveriteľne veľa energie a dokážu tri noci za sebou pracovať, ju raz stratia, ak si ju neobnovujú. Čo potrebujete zaradiť do svojho života, aby ste energiu získali? Nápoveda: zamerajte sa aj na svoje telo a jeho vitalitu. Pokiaľ telo nemá dostatok živín z kvalitnej stravy a primeraný pohyb, tak jednoducho nefunguje. Myseľ je jeho súčasťou. Zaraďte si do života aj príjemné veci, nielen tie nevyhnutné.

Položte si teda dve základné otázky: Čo potrebujete do života pravidelne zaradiť, aby ste si energiu doplnili? A čo potrebujete v živote nerobiť, aby ste ju zbytočne nestrácali?

3. Počúvate skôr vlastné nápady alebo svojho sabotéra?

Určite sa vám stáva, že si počas dňa zapíšete nejaký nápad alebo máte chuť urobiť niečo spontánne na dobitie energie. A možno spolu s týmto nápadom sa vo vás ozval hlas, ktorý hovoril niečo ako: „Ale ty predsa nemôžeš ísť počas dňa na prechádzku, cez deň sa pracuje!“, alebo ,,Je síce pravda, že počúvať 20-minútové tirády mojej mamy na témy ako sa nič nedá, ako je to všetko zlé, mi berie energiu, ale ja ju musím počúvať, veď je to moja mama.“ a mnoho ďalších…

Pravdepodobne išlo o hlas vášho Sabotéra, ktorého má ,,vypestovaného“ každý z nás. Skúste sa zastaviť a preskúmať, či ten hlas má naozaj pravdu. Áno, každý deň chodiť na prechádzky by asi poriadne znížilo vašu produktivitu v práci, ale platí to aj v prípade, keď nápady neprichádzajú, ste vyčerpaní a robíte zbytočné veci? Áno, treba komunikovať so svojimi rodičmi, ale láskavá spätná väzba môže zmeniť váš spôsob komunikácie na taký, ktorý bude pre oboch príjemný.

A na záver možno len zmena perspektívy – tak ako prídu náročné chvíle, prídu aj odmeny. Ste si vedomí, čo získavate svojou prácou, čo vám prináša? Lebo žiť naplnený život neznamená len byť stále šťastný a v pohode. Znamená to aj ísť za svojimi snami a žiť životom, ktorý nás baví, hoci to niekedy nie je jednoduché…Držím vám palce!