Urobme si malé koučingové cvičenie. Budeš potrebovať papier a pero a odvahu na úprimnosť k samému sebe. Najprv skús odpovedať na otázku AKO VEĽMI SA HODÍ TVOJ DNEŠNÝ ŽIVOT K OSOBE, KTOROU SI?  (na škále od 0 do 10 max.)

Vo všeobecnosti sme šťastní a spokojní, keď sa nemusíme pretvarovať, keď môžeme byť sami sebou. Smutným faktom je, že veľa ľudí žije život, ktorý sa k nim vôbec nehodí. Ako napríklad Vierka:

Viera je tichá, uzavretá osoba, ktorá sa najradšej doma venuje ručným prácam, má potešenie zo šitia a háčkovania, je precízna vo vypracovávaní detailov. V práci však Vierka pracuje na informačnom pulte v hypermarkete, jej práca spočíva v odpovedaní na nekonečné otázky zákazníkov, vybavovanie ich sťažností a pod. Jej šéfka ju neustále kritizuje, že nie je dostatočne priateľská a málo sa usmieva. Takže Viera sa snaží, pretvaruje, avšak nie s veľmi veľkým úspechom, s ľuďmi to jednoducho moc nevie. Vnútorne trpí. Krátko zhrnuté, Vierka žije život, ktorý k nej nepasuje!

V zásade existujú tri možnosti, ako sa títo ľudia zariadia:

1, Cítia, že sú nespokojní, ale nič nezmenia. Sťažujú sa neustále na svoj život a hľadajú rozptýlenie v iných veciach – TV, nakupovanie, jedlo apod. Niektorí z toho dokonca aj ochorejú.

2, Potom sú ľudia, ktorí vedia, že človek sa dokáže zmeniť. Pokúšajú niečo na sebe zmeniť, či už na základe vlastného uváženia, alebo vôle iných. Nie je to celkom ono, ale skúšajú to tak dlho, kým to “nejako” pasuje.

3, Táto skupina ľudí verí, že pre každého niekde existuje život, ktorý sa k ním super hodí. Život, v ktorom môžu byť sami sebou, môžu robiť to, čo im ide najlepšie a v ktorom dostávajú späť to, čo najviac potrebujú.

Do ktorej skupiny patríš ty?

Aby si sa pohol bližšie k tvojmu JA, treba nájsť najprv odpovede na zopár otázok:

·         Aký človek som?

·         Aké osobné vlastnosti mám?

·         Čím sa vyznačujem?

·         Čo ma motivuje a poháňa?

·         Čo ma demotivuje a frustruje?

·         V čom som obzvlášť dobrý?

·         Čo mi až tak nejde?

·         Čo je pre mňa dôležité?

Teraz si vezmi papier so svojimi odpoveďami a pozri sa naň s odstupom, ako by si to nebol ty.

·         Čo je to za človeka, na ktorého sa pozerám?

·         Čím sa vyznačuje?

·         Čo sa hodí k tomuto človeku najlepšie?

·         Čo potrebuje tento človek, aby mohol byť šťastný a spokojný?

·         Ako by mohol vyzerať ideálny život takéhoto človeka?

·         Čo by mohol tento človek urobiť, aby v živote dostal čo potrebuje?

Po odpovedaní na všetky otázky, asi už zhruba tušíš, čo v tvojom živote nefunguje. Aká vec, ktorú by si potreboval zmeniť, ťa spontánne napadne, aby tvoj život k tebe lepšie pasoval? Ako by mali vyzerať tvoje životné podmienky, aby sa tvoj život hodil k tvojej osobnosti? 

Držím palce pri vytváraní tvojho nového, lepšieho života!