Dovolenkový a sviatočný stres sa dá poraziť jednoducho – vlastným súcitom. Všetky sviatky sú o tom, ako ich vnímate. Ak ste podobní ako ja, tak potom sú sviatky stresom každý rok.

Nechápte ma zle, milujem sviatky, ale sú skutočne relaxom? Ani veľmi nie, to si povedzme úprimne. Od nakupovania až po varenie a všetky návštevy. Treba rozposlať oznámenia a čo všetko ešte! K tomu všetkému pridajte ešte vašu vôľu schudnúť, resp. nepribrať, čo sa vám najskôr nepodarí úplne podľa predstáv a stres zo sviatkov je na svete.

Vzhľadom na množstvo stresu, keď sa všetci sa zaoberajú sviatkami, myslím, že je príhodné napísať o tom ako si nachvíľu pauzu. Paradoxne, postačí vám trochu súcitu so sebou samým.

„Takzvaný self-súcit je horúcou témou dneška. Ide o pozitívne vnímanie takejto emócie, ktorá má človeku pomôcť lepšie sa vysporiadať s okolnosťami.

Pozostáva to z trochu zložiek: samého seba poláskať, prejaviť ľudskosť a byť k sebe viac všímavý.

Skúste namiesto kritiky seba a okolia sa nachvíľu poľutovať, prejaviť pocity, priznať si nápor, ktorý je na vás a doprajte si trochu odstupu od všetkého. Nemusíte niečo maskovať, priznajte si okolnosti a otvoríte tak ventil, ktorý práve potrebujete. Je to rovnaké u každého a počas náročnejších dní, ktoré možno budete v tomto období zažívať, vám to uľahčí ich prežitie v pohode a komfortnejšie. Nemusíte tak svoj stres prenášať na ostatných, stačí ak si týchto pocitov ste vedomý len vy a dáte im aj voľný priebeh.

Najmä sa vám uľaví, zvládnete si udržať odstup a podarí sa vám udržať si úsmev počas celých sviatkov. A o to najmä ide, nie? Prajem Vám skvelé sviatky!