Máte zlú náladu? Vyskúšajte recept na dobrú náladu od koučky Ivany Žoldošovej. Spôsob ako premýšľame má totiž vplyv na to, aký život denne žijeme.

1. Použite vlastné telo
Vedeli ste, že tak, ako vaše myšlienky aj vaše telo, resp. jeho signály majú vpyv na vaše emócie a náladu? Mimika, gestikulácia či držanie tela majú priame prepojenie na naše pocity. Vyskúšajte malý trik, keď budete smutní, nahnevaní, začnite sa usmievať, vedome a „nasilu“. Uvidíte, čo to s vami spraví. Ja osobne to používam v zápche na diaľnici. Super to funguje! Ak nás ťažia problémy a starosti, chodíme zhrbení a s ovisnutými ramenami. Vystrite sa a vykročte s hlavou hore. Možno sa to zdá banálne, ale zaberá to.

2. Dávajte si pozor na jazyk
Naša nálada ovplyvňuje našu reč, naša reč naopak ovplyvňuje našu náladu. Používajte vedome pozitívne výrazy (napríklad problém = výzva, nahnevný = prekvapený, zlé = iné, hlúpe = jednoduché)

3. Buďte sám sebe pánom
Len od nás závisí, aký život máme, i keď sa podvedome vyhovárame na partnera, šéfa, kolegu, či suseda. Len my nesieme zodpovednosť za naše konanie a preto sa nenechajte unášať okolnosťami, ale rozhodujte sami, čo môžte vy urobiť so svojím životom.

4. Hra o fazuľky
Počas každého (aj toho nepodareného) dňa zažívame menšie, či väčšie okamihy šťastia. Väčšinou im však nevenujeme pozornosť a ako prišli, tak aj pominú. Ale práve v nich, resp. v ich vedomom prežívaní je skutočné čaro šťastného života.
Aby ste sa naučili tieto okamžiky vnímať, dám vám malú pomôcku. Dajte si ráno do pravého vrecka 5 fazuliek, či gombíkov, hocičoho. Vždy, keď sa vám počas dňa prihodí niečo milé, úsmevné, jednoducho sa cítite dobre a šťastne, preložte si 1 fazuľku či gombík do ľavého vrecka. Večer ich spočítajte a určite si spomeniete na konkrétne situácie. Vidíte, aký pekný deň ste mali? :)