Prehrávanie rovnakej myšlienky dookola v mysli je typom prílišného uvažovania, ktoré je bežné u ľudí trpiacich netrpezlivosťou alebo úzkosťou. Cyklické rozmýšľanie však môže vyústiť do depresie. Väčšinou sa ľudia totiž mylne domnievajú, že čím viac budú o probléme premýšľať, tým skôr nájdu riešenie. Ale pozor, to je chyba! Prílišné uvažovanie o tom istom probléme a k tomu v depresívnej nálade vám nepomôže pozrieť sa na problém objektívne a predĺži nespokojnosť.

Ale ako sa zbaviť zacykleného rozmýšľania? Najprv si uvedomte a nájdite problémy, o ktorých neustále a bezvýsledne premýšľate. Možno vás inšpirujú príklady najčastejších tém prílišného uvažovania:

– prečo nemôžem držať diétu

– aký smer si mám vybrať v kariére

– stretnem dobrého partnera

– prečo neustále prokrastinujem

Ak vás opäť napadnú zacyklené myšlienky, snažte sa ihneď skoncentrovať celé telo na to, čo práve robíte – či už je to varenie, sprchovanie, kráčanie. Alebo začnite robiť nejakú príjemnú, rozptylujúcu aktivitu, napríklad si zapnite obľúbenú hudbu, alebo sa len tak úprimne usmejte na najbližšieho človeka vo vašom okolí.

 

Ak sa vaše myšlienky opäť zacyklia, s láskou, jemnosťou a bez sebakritiky prepnite pozornosť na to, ako sa práve cítite pri aktuálnej činnosti – ako sa vám to páči, ako to vonia, chutí, ako to znie, čokoľvek, aby ste sa ukotvili v prítomnom okamihu. Tu a teraz.
Veľa šťastia,
Dr. Alice Boyes