• Keď sa niekto, koho nazývate priateľom, rozvádza, po 4 rokoch je o 147% väčšia pravdepodobnosť, že sa rozvediete aj vy.
  • Ak máte súrodenca, ktorý sa rozviedol, pravdepodobnosť vášho rozvodu počas nasledujúcich 4 rokov je 22%.
  • Ak pracujete v malej firme a jeden z vašich kolegov sa rozvádza, pravdepodobnosť vášho rozvodu počas nasledujúcich rokov je 55%.
  • Dokonca aj rozvod priateľov vašich priateľov môže zvýšiť pravdepodobnosť vášho rozvodu.

Autori veria, že ľudia v našich sociálnych sieťach ako naši priatelia, súrodenci a kolegovia, nás ovplyvňujú. Vylúčili alternatívne vysvetlenia ako napríklad “vrana k vrane sadá” a možnosť, že nejaké externé javy súčasne ovplyvňujú mieru rozvodov.

Avšak vplyv ľudí v našom okolí môže byť aj pozitívny, čo autori v štúdii opomenuli. Rozvod by nemal byť považovaný iba za verejný a sociálny problém, ale skôr za jav týkajúci sa jednotlivcov. Dôležití ľudia v našom živote nás môžu ovplyvniť nielen zlým, ale aj dobrým spôsobom. Môžeme sa “nakaziť” rovnako ich šťastím ako aj osamelosťou, môžeme schudnúť aj pribrať v dôsledku ich vplyvu na nás.

Ďalšou otázkou je, či vplyv ľudí v našom okolí na náš vlastný rozvod je skutočne zlý. Ak vám váš partner ubližuje, či už fyzicky alebo psychicky, a priatelia vás ovplyvnia smerom k rozvodu, zaslúžia si vašu vďačnosť. Netreba však ani zachádzať do extrémov. Ľudia v priebehu života menia svoje zamestnanie, miesto bývania, svoje postoje a názory. A dvaja ľudia sa nemenia vždy rovnakým spôsobom.

Dokonca keď sú vo vzťahu aj deti, zostať spolu kvôli nim nie je vždy najlepším riešením. Štúdie, ktoré sa zaoberajú dopadom rozvodu rodičov na dieťa sa nezaoberajú otázkou, či deti rodičov, ktorí spolu zostali aj napriek problémom a konfliktom v manželstve, sú na tom lepšie ako deti, ktorých rodičia sa kvôli takýmto problémom rozviedli.

Väčšina ľudí neberie rozvod a manželstvo na ľahkú váhu a preto sa pre rozvod nerozhodnú len preto, že to urobili aj ich priatelia. Možno že to, čo je nákazlivé, nie je rozvod, ale reflexia, uvedomenie si problémov a odvaha. Keď vidíte priateľov, ktorí sa rozvádzajú, hlbšie a vážnejšie sa zamýšľate aj nad vlastným vzťahom a jeho budúcnosťou. Viete, že rozvod je ťažký a bolestivý, aj keď je vaše manželstvo mizerné. Vytvorili ste si určitý stereotyp a budete musieť začať žiť novým spôsobom.

Zotrvačnosť je to, čo od nás spoločnosť očakáva. Možno, že vo vašom prípade je to to, čo by ste mali urobiť. Keď bol rozvod väčšie tabu, viac párov zostávalo spolu. To neznamená, že všetci robili správnu alebo najbezpečnejšiu vec.