Prečítajte si najčastejšie mýty a fakty o monogamii!

Mýtus: Momogamia chráni pred sexuálne prenosnými chorobami.

Fakt: Monogamisti môžu prechovávať falošný pocit bezpečia. Podľa odborníčky v tejto oblasti Ali Ziegler, páry majú často sex predtým, než absolvujú testy a už v raných štádiách vzťahu sa prestanú chrániť kondómami. Ľudia v monogamných vzťahoch môžu byť v skutočnosti vo väčšom riziku sexuálne prenosných chorôb. Keď podvádzajú, menej pravdepodobne praktizujú bezpečný sex ako páry v otvorenom vzťahu.

Mýtus: Monogamia drží na uzde žiarlivosť.

Fakt: Otvorené nemonogamné páry môžu v skutočnosti zažívať celkovo menej žiarlivosti ako tradičné páry. Ľudia, ktorí sú prirodzene menej žiarliví, môžu viac inklinovať k nemonogamnému vzťahu, ale vyberú si zostať s ich primárnym partnerom – napriek randeniu s inými ľuďmi – čo môže robiť tieto páry viac dôverčivé v silu ich vzťahu.

Mýtus: Monogamia je lepšia pre rodiny.

Fakt: Aj keď sú experimentálne dáta v tejto oblasti obmedzené, deti môžu prospievať v polygamných rodinách, kde môže byť viac dospelých poskytujúcich mu vedenie a pozornosť. Zvykne tam byť niekto, kto vyzdvihne deti alebo kto je tam, keď prídu zo školy domov. Takíto rodičia dbajú na otvorenosť vo vzťahu s ich partnermi aj deťmi, čím vytvárajú rodinné prostredie zdôrazňujúce dôveru.

Mýtus: Monogamia je prirodzená.

Fakt: Keď začali ľudia zo západu poprvýkrát skúmať ľudské spoločnosti nezasiahnuté ich vplyvom, zistili, že prevažný počet z nich neboli monogamné. Životní patneri sú tiež extrémne nezvyčajní u zvierat, hlavne u cicavcov. Ako nádherný príklad monogamie sa často uvádzajú tučniaky, ale ich väzby zvyčajne trvajú len počas jedného obdobia párenia.

V každom vzťahu sú nejaké plusy aj nejaké mínusy. Nedá sa povedať, aký vzťah je dobrý, pretože čo jednému vyhovuje, môže byť druhému úplne “proti srsti”. Hoci to znie ako klišé, ale najdôležitejšou je v akomkoľvek vzťahu iba láska. A je už iba na vašom uvážení, čo pre vás skutočná láska znamená a ako si ju predstavujete.