Možno ste práve opäť single alebo ste sa ocitli vo vzťahu, ktorý by bol lepší, keby radšej nebol. Zajedáte osamelosť sladkosťami a dúfate, že svadobná sezóna tento rok pominie trošku skôr. Alebo ste sa možno práve rozhodli, že zvolíte celkom nový prístup. Ak je posledná možnosť pravdou, čítajte ďalej.

Prvá časť vášho plánu: Čo chcete (a nechcete)

Ak ste doteraz aktívne randili bez úspechu počas dlhšej doby a už ste unavení z toho, že všetci vaši priatelia sa zasnubujú, berú, kupujú domy a majú deti, je načase si urobiť poriadny plán. V prvom rade si vezmite pero a papier alebo vytvorte nový dokument v počítači. Keď budete mať váš plán v písomnej forme, dodá mu to omnoho väčší význam, ako keď ho máte iba v mysli.

Vašou prvou úlohou je vytvoriť si zoznam cieľov vášho randenia v budúcnosti. Skúste si ešte predtým odpovedať na nasledujúce otázky:

  1. Hľadáte si len príležitostný vzťah alebo niečo trvácnejšie?
  2. Aký dôležitý je pre vás vo vzťahu sex?
  3. Chcete monogamiu alebo inú formu záväzku?
  4. Chcete mať vlastné deti? Ste vysporiadaní s tým, ak bude mať osoba, s ktorou randíte deti?
  5. Záleží vám na jej náboženských a politických presvedčeniach?
  6. Záleží vám na veku? Ak áno, aké sú vaše vekové parametre?

Menej dôležitými otázkami, na ktoré by ste mali hľadať odpoveď, sa týkajú času stráveného s potenciálnym partnerom, právomocí a rovnoprávnosti vo vzťahu, starostlivosti o druhú osobu vo vyššom veku, schopnosti robiť kompromisy, finančných záležitostí a osobnostných vlastností, ktoré si na partnerovi ceníte.

Po zodpovedaní týchto otázok by ste mali ľahšie sformulovať zoznam vašich cieľov a dôležitých vlastností, ktoré hľadáte v partnerovi a vo vzťahu. Každý človek má špecifické potreby, takže zoznamy môžu vyzerať rôzne. Veľmi užitočné je získať objektívnu spätnú väzbu na váš zoznam od blízkeho priateľa alebo rodiny. Ten vám zároveň úprimne povie, či je váš zoznam úplný, realistický a pravdivý.

Druhá časť vášho plánu: Od cieľov k činom

Niekedy stačí ujasniť si ciele, vo väčšine prípadov si však treba spísať aj určité varovné signály, ktoré vám pomôžu rozlíšiť, kto je vhodným kandidátom na randenie a kto vás skôr či neskôr sklame. Rovnako ako v prvom bode je vhodné, ak sa na váš zoznam pozrie aj iná blízka osoba, ktorá ho realisticky zhodnotí. S varovnými signálmi sa môžete objektívne pozrieť na potenciálneho partnera predtým, než vkĺznete do ďalšieho vzťahu.

Červená označuje charakteristiky, ktoré sú u partnera neakceptovateľné a nemali by ste randiť s človekom, ktorý sa vyznačuje čo i len jednou červenou vlastnosťou. Príkladom sú rôzne závislosti, záväzky voči aktuálnemu partnerovi alebo zlozvyky, ktoré neviete vystáť. Žltá je varovným signálom, pri ktorom by ste mali spozornieť. Ide napríklad o egoizmus, nedochvíľnosť alebo nezáujem o vašu rodinu a priateľov. Zelená označuje vlastnosti, ktoré sú zdravé a u potenciálneho partnera by ste ich mali obdivovať.

Úspešné randenie je často otázkou vytrvalosti. Ak sa pozriete na randenie ako na proces s jasnými cieľmi v mysli, opadne z vás nátlak a viac si to užijete. Pokúste sa akceptovať fakt, že väčšina ľudí, s ktorými sa stretnete, nebude vaša spriaznená duša, ale iba tréning, vďaka ktorému si nájdete správneho partnera. Neznamená to, že vy ste zlý človek, iba si to vyžaduje čas, kým nájdete perfektný súlad. Nevzdávajte to len pre to, že vám vzťahy nevychádzajú. Ak to vzdáte, znemožníte si tým cestu k tomu správnemu partnerovi ešte predtým, než ho vôbec stretnete. Veď nie nadarmo sa hovorí, že na dobré sa oplatí čakať.