Manažéri, vedúci oddelení, aj radoví zamestnanci sa pri gamingu učia predvídať, ovplyvňovať náhodu, byť pripravení. Profesionálny dizajnér hier Petr Pouchlý, ktorý sa navrhovaniu hier venuje prakticky od svojich deviatich rokov, hovorí, že dobre mienená a korigovaná hra môže firme pomôcť v podnikateľskom raste, rovnako aj „vyčistiť vzduch“, ak v tíme cítiť napätie či komunikačnú bariéru. „Aj pri spoločenskej hre máme stratégiu, aby sme boli efektívni, zároveň však využívame okamžitú taktiku na riešenie nepredvídateľných situácií. Rovnako tak to funguje aj v biznise. Občas sa aj pri hre musia hráči dohodnúť, vytvárať koalície, komunikovať, problematikou je hra, no podvedome búrajú aj bariéry smerom k svojim kolegom,“ objasňuje odborník.

Dynamické spoločenské hry môžu zároveň pomôcť odbúrať stres, spôsobiť uvoľnenie a „prečistiť“ mozog. Chvíľu sa zamestnanci sústredia na niečo neštandardné, čo pôsobí vyslovene blahodarne na generovanie nových nápadov. Budovať a udržiavať pevné medziľudské vzťahy je jedna z najlepších stratégií, ako odbúravať stres. Spoločenské hry sú skvelým nástrojom na to, aby sme sa zasmiali, uvoľnili napätie, prišli na iné myšlienky a boli v kontakte s ľuďmi,“ potvrdzuje psychológ Karol KováčInštitútu stresu.

Ak ide o hru, ktorá spája určitý moment fyzickej aktivity, ide o zábavnú formu, ako prekrviť telo a nechať myseľ odpočinúť. Ak potrebujete trochu prebrať letargický tím, nie je nič lepšie, ako rýchla dynamická hra zameraná na postreh. „Populárne aj medzi dospelými sú hry Tik Tak Bum alebo Cink!, ktoré sú zamerané na postreh a rýchle myslenie,“ vysvetľuje Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik, popredného výrobcu spoločenských a kartových hier.

Čo naučí gaming zamestnacov:

  • Taktiku a stratégiu
  • Cestu ako byť najlepší
  • Tréning kognitívnych zručností a rýchlych reakcií
  • Sociálnu interakciu a komunikáciu
  • Vyčistenie mysle a cestu k novým nápadom