V telefóne máme tlačidlá rýchlej voľby, obľubujeme Fastfoody a Speedreading (rýchle čítanie). Vďaka internetovým zoznamkám sa môžeme rýchlo spoznávať. V elektronickej komunikácii skracujeme slová a používame polovičné vety. Táto doba nám ale sprostredkúva tiež netradične vysokú hladinu adrenalínu.

Rýchlosť je to, čo sa v našej spoločnosti cení a kto je pomalý, skončí na vedľajšej koľaji. Taká je aspoň filozofia dneška, píše v článku nemeckého portálu emotion.de profesionálna koučka Gudrun Kittel-Thong.

Čas je pritom relatívny, uznal to už aj Einstein: minúta s rukou na horúcej platni sa zdá byť rozhodne dlhšia ako šesťdesiatsekundový uštipačný rozhovor. Kolotoč, bez toho aby ste sa zastavili, často spôsobuje syndróm vyhorenia, pokles výkonu, problémy vo vzťahoch alebo depresie.

Tí, ktorí žijú pomalšie, žijú lepšie

V súčasnosti je čas vnímaný bežným človekom v lineárnej postupnosti. Teda čas sa chýli ku koncu, „stratíme“ ho, ak nezrýchlime. Zároveň si čas stotožňujeme s peniazmi a náš primárny inštinkt – prežiť – s tým neustále spochybňujeme, čo v nás vyvoláva úzkosť a stres.

Čo stihnete napríklad za mesiac života? Pýta sa nemecká digitálna terapeutka Anitra Eggler, ktorá rozbehla nový spôsob ako ľuďom znovu vrátiť do ich životov voľný čas.

Digitálna terapia pomáha ľuďom a podnikaniu jednoduchou komunikáciou a príkladmi pochopiť naše vzťahy k digitálnemu svetu navôkol. Terapia sa zameriava na hľadanie prvotných cieľov v pracovnom a osobnom živote a pokroku akým je úspora času, väčšie znalosti, osobný rozvoj, produktivita, schopnosť primerane a efektívne komunikovať, zvládať viaceré veci počas dňa a svoj časový harmonogram,“ tvrdí Anitra Eggler v rozhovore pre magazín Profit (celý rozhovor si môžete prečítať tu.)

„Nechcela som sa už viac prizerať, ako ľudia premrhávajú svoje životy, zdravie a aj produktivitu kvôli e-mailom a nútenému surfovaniu po internete. Firmy týmto denne majú finančné straty. Ide o personálny a hospodársky diablov kruh, ktorý by mal každý zastaviť, napriek tomu, čo nám môže priniesť: viac času, efektívnejšiu komunikáciu, optimalizáciu procesov.

Dvanásť rokov predtým ako som sa v kariére osamostatnila som sa venovala digitálnym inováciám. Ako šéfka agentúry som viedla veľké koncern, médiá a medzinárodné obchodné značky do sveta marketingu a komunikácie. Mala som na starosti ich online prezentáciu a marketing, vytvárala som s klientmi nové obchodné a predajné modely. Snažila som sa rozprúdiť ich online život,“ dodáva Anitra.

Bildschirmfoto-2014-01-02-um-13.29.45-940x374Anitra Eggler

Multitasking pritom podľa nej nie je žiadny postup v kariére. Je to ubližovanie telu, keď sa snažíte všetko robiť naraz, a pritom robíme všetko a nič. „Vybavovanie e-mailov som mylne považovala za meradlo produktivity či vedenia.“

V pravú chvíľu konať pomalšie, prinesie zlepšenie kvality života. Zoberme si príklad k prírode, neponáhľa sa, predsa všetko má svoj čas. Musíme si položiť otázku, ako sa nám podarí niečo také?

Podobne ako všetky zmeny, môžeme začínať po malých krôčikoch.

Tipy na spomalenie:

– Urobte si raz za deň 60 sekundovú vnútornú prestávku. Odložte všetko z rúk, zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite. Ak môžete, postavte sa pri tom k oknu. Dávajte pozor na šumy okolo seba, cíťte si svoje nohy v topánkach.

– Spravte si večer čas na svoju rodinu: 30 minút konverzácie bez televízie, rádia, mobilných telefónov už prináša uvoľnenie napätia v tele aj v srdci.

A to, čo si ešte neviete ani predstaviť, nabudúce urobíte s týmto vedomím pomalšie.