Možno si to ani neuvedomujete, ale títo “časoví hlupáci” každodenne ničia podnikanie tým, že presúvajú pozornosť ostatných od úloh, ktoré treba vykonávať.

Aj keď v kancelárskom prostredí existuje mnoho typov zabijakov produktivity, žiadni nie sú takí nebezpeční ako tí, ktorí majú priamy vplyv na tých, ktorí rozhodujú. Tieto tri typy ľudí by mali byť vylúčení z radu zamestnancov čo najskôr. Čo v práci skutočne nepotrebujete je zlý deň.

Dramatická kráľovná

Ak vaša kancelária nemá dramatickú kráľovnú, považujte sa za tých šťastnejších. Nachádza sa v takmer každej skupine ľudí. Títo jedinci žijú život akoby z reality show. Užívajú si miešanie sa do rôznych vecí a potom sa len usadia a sledujú ohňostroj. Určite nájdete niekoho, kto musí mať na všetko názor a argument, ideálne protiargument. Či už je to odhalenie toho, čo niekto povedal o niekom inom alebo obviňovanie, že zanedbáva svoju prácu. Títo jedinci budú neustále vyžadovať vašu pozornosť.

Bohužiaľ, dramatická kráľovná robí viac, než len plytvá produktivitou pracovníkov. Jej zákulisné rozhovory sú často v negatívnom tóne a výsledný postoj môže byť nákazlivý. To platí najmä v prípade, že kráľovná drámy smeruje pozornosť na vedenie spoločnosti, čo spôsobuje všeobecnú nechuť k  riadeniu a väčšie problémy v rámci organizácie.

Obeť

Jedným z najťažších problémov riadenia ľudí je zvládanie tých, ktorí sa radi hrajú na obeť. Títo ľudia sa vyhýbajú zodpovednosti za svoje konanie, radšej zo zlej situácie vinia ostatných. Budú mať vždy nejakú výhovorku a ich neustále sťažnosti neujdú ani ich spolupracovníkom, ktorí môžu dokonca začať rozvíjať svoju vlastnú mentalitu obetí v dôsledku toho, čo vidia na činoch iných.

Ešte lepkavejší je zamestnanec, ktorý má vždy nejakú chorobu. Zatiaľ čo každý zamestnávateľ chce, aby jeho zamestnanci boli zdraví, občas sa nájdu ľudia, ktorí využívajú štedrosť zamestnávateľa tým, že vyhlásia rad zdravotných problémov, ktoré sa ukážu ako neopodstatnené. Príliš často sa stáva, že potom zamestnávateľ nevie určite či  je osoba naozaj chorá, alebo sa jednoducho snaží využiť systém.

Najzávažnejším problémom na pracovisku je, ak skupinka osôb ovplyvňuje podnikanie ako celok. Chronické absencie jedného človeka a odmietanie zúčastniť sa, si nakoniec všímajú ostatní zamestnanci, ktorí pravdepodobne budú cítiť nenávisť, že musia zaskakovať. Ak sa chcete vyhnúť problémom, nastavte podnikovú politiku proti záškoláctvu, nech je jasné, že po určitom počte dní budete vyžadovať oznámenie od lekára.

Tŕň v päte

Títo rebeli bez príčiny porušujú pravidlá od tých najjednoduchších až po tie najzložitejšie. Ak máte dress code, ktorý zakazuje tričká so sloganmi, bude táto osoba mať jedno každý piatok. Ak máte nastavený postup pre to, ako by mali byť úlohy dokončené, pôjdu zakaždým mimo. Zatiaľ čo niektoré firmy sú menej obmedzujúce než ostatné, každý podnik zvyčajne zistí, že je potrebné prijať určité pravidlá, aby sa predišlo problémom a zostali produktívni. Títo zamestnanci vidia pravidlá ako kontrolu a chcú s vami bojovať na každom kroku.

Namiesto toho, aby ste sa zapojili do boja o moc s týmito odpadlíkmi zistite, či existujú spôsoby ako môžete s nimi skôr spolupracovať, než ísť proti nim. Často rebel nie je nič iné ako nezávislý mysliteľ, ktorý chce robiť rozdiely vo svete, skôr než byť v súlade s tým, čo hovoria iní. Ak viete využiť tieto vlastnosti v práci pre vašu organizáciu, možno zistíte, že máte zamestnanca, ktorý pomôže organizácii rásť.

Či už je nezávislý postoj zamestnancov prínosom pre vašu organizáciu alebo nie, môže to mať vplyv na morálku ostatných zamestnancov. Ak iní vidia, že niekto porušuje firemnú politiku, môžu sa začať pýtať, prečo majú oni dodržiavať pravidlá, keď niektorí nie. Z tohto dôvodu budete musieť presadzovať politiku firmy jednotným spôsobom, či už je to firemný dress code, úradné hodiny, účasť, termíny alebo nejaké iné jasne uvedené pravidlo.

Vedenie zamestnancov je jedným z najťažších úloh pre zamestnávateľov. Vďaka identifikácii zamestnancov, ktorí odsávajú produktivitu a spomaľujú rast firmy, budete mať možnosť namiesto ich odstránenia spraviť z nich odborníkov, ktorí vám pomôžu splniť dlhodobé ciele.