image1Čo ukrýva vzorec?

Nie je to môj vynález, sú to základné metabolické princípy, ktoré ľudia častokrát zbytočne komplikujú alebo robia presný opak. Moji klienti po aplikácii týchto princípov dosahujú výsledky bez ohľadu na typ postavy, veku či metabolizmu. Pri dodržiavaní rovnice ľudia prirodzene chudnú popri cvičení. Je to jednoduché, vzorec ukrýva začiatočné písmená dvoch najdôležitejších aktivít pri získavaní kondície – jesť a cvičiť v angličtine: EAT MORE = EXERCISE MORE (EM=EM) a naopak, EAT LESS = EXERCISE LESS (EL=EL).

V preklade teda vzorec znamená JEDZ VIAC = CVIČ VIAC a JEDZ MENEJ = CVIČ MENEJ. Ako to funguje?

Tréning naštartuje každý metabolizmus na vysoké obrátky. A na tréning potrebujeme dostatok živín a energie. Počas tréningových dní teda prijímajte viac živín – EAT MORE = EXERCISE MORE (EM=EM). Paradoxne však najviac chudneme – spaľujeme tukové zásoby, po cvičení, a to až do 38 hodín, teda nie primárne pri cvičení. Počas kľudových dní je teda veľmi dôležité oddychovať a menej jesť, aby sme zbytočne nezaťažovali organizmus. Ten sa vtedy sústredí na regeneráciu a zároveň na spaľovanie prebytočných zásob. Najväčšou chybou je prijať veľa kalórií počas relaxácie.

Áno, dôkazom sú vianočné sviatky…

Presne tak, nebezpečné sú aj víkendy u rodičov J Možno tiež používate sami pred sebou vyhovorky typu: ,,dnes sa môžem najesť dosýta, zajtra mám predsa tréning“, alebo ,,dnes nebudem jesť, mám tréning, aspoň rýchlejšie schudnem“ a podobne. Je dôležité udržať metabolizmus v rovnováhe (EM=EM – EL=EL) a tým docieliť optimálne spaľovanie tukových zásob. Aj keď odporúčam raz za čas túto rovnicu porušiť.

Prečo?

Organizmus sa dokáže po určitom čase adaptovať na akúkoľvek situáciu a potom často dochádza k stagnácii. Výsledky tréningu sa môžu spomaliť. Vtedy stačí telo nakopnúť napríklad jednorázovým porušením rovnice (EM=EL, EL=EM) alebo zmenou cvičenia.

Je však veľmi dôležité počúvať svoje telo a prispôsobiť rovnicu situácii, v akej sa práve nachádzame. Či už je to náročná služobná cesta, príprava na maratón alebo dovolenka.