Pre lepšie porozumenie je najlepšie vychádzať z reálnych situácií, ktoré každý deň zažívame. Nachvíľu sa pozastavte a uvedomte si, čo vlastne chcete a či by váš lepší výkon skutočne niečo zmenil, vylepšil. Ak je raz situácia proti vám, nemusí byť vždy dôvod len vo vás. Tak prečo si nahovárať, že nie ste dostatočne dobrí?

Tu je sedem najbežnejších prípadov a príkladov, ktoré majte na pamäti, keď najbližšie budete sami seba kritizovať:

1. Ľudia, s ktorými sa porovnávate, sa takisto porovnávajú s inými ľuďmi.

Je to bežný prípad a každodennosť, len to nikto nepovie nahlas alebo nedá najavo. Nie ste preto výnimka a teda nie je dôvod, aby ste sa tak aj cítili.

2. Vaša myseľ dokáže byť veľmi presvedčivý klamár.

Svätá pravda, až by z toho mohol byť pravdivý citát a motto dneška. Všetko závisí iba na vás a vašom pohľade na vec. Ak sami seba presviedčate, že realita je iná, tak pre vás taká skutočne bude. Koho potom už zaujíma, že veci sa v skutočnosti majú úplne inak?

3. Viac veci na vás je správnych než nesprávnych.

Chcete to vyjadriť matematicky? Akokoľvek sa budete snažiť, vždy napočítate na seba viac pozitív než negatív. Je to prirodzenosť človeka, že sám seba vníma pozitívne, prečo to chcete meniť?

4. Láska potrebujete oveľa viac vtedy, keď si myslíte, že si ju najmenej zaslúžite.

Z času načas vie byť sebalútosť produktívna.

5. Ak chcete premýšľať o zajtrajšok, musíte vyť v pohode s dneškom.

Pretože to ako si tvoríte dnešok odzrkadľuje to ako bude vyzerať váš zajtrajšok. A vy nechcete mať negatívne vyhliadky, že nie?

6. Radšej sa sústreďte na progres než na perfekciu.

Nikto a nič nie je dokonalé – ale čo si už nikto ďalej neuvedomuje je, že všetko je podľa tohto princípu nastavené – s nedokonalosťou počíta celý svet, čo si myslíte, že by ste zmenili dokonalosťou?

7. Nemôžete sa nenávidieť a milovať sa súbežne.

To dá hlavu, tak pustite z nej všetko zlé a berte veci tak, ako prídu! :)