Naopak, ak je život pre nás dar, cítime sa dobre, sebaisto a spokojne. Určite to poznáte, keď celý čas premýšľate, že sa niečo zlé prihodí a ono sa to nakoniec prihodí. Potom len povieme: „Ja som to vedel“. Nebudem preto na tomto mieste písať o teóriách ako je pointa Secret. Naopak, je to oveľa prozaickejšie. Negatívne myšlienky vplývajú na našu istotu a sebadôveru.

Poviem vám jeden príklad z môjho života: kedysi som celkom aktívne a obstojne jazdila na koni. S koňmi som to vedela, len tak niečo ma nemohlo prekvapiť. Občas však boli dni, kedy som sadala na koňa s myšlienkou: dnes spadnem! Úplne iracionálne, ale bolo to zakorenené v mojej hlave. Pointa je už jasná spadla som! Podobne je to vo všetkých veciach, ktoré v živote robíme alebo ku ktorým pristupujeme. Moja zlá predtucha ma totiž natoľko opantala, že som mala strach, stratila som sebaistotu a tým pádom som robila určité veci inak. Dodnes pritom ani neviem ktoré. No a navyše kôň to prečítal okamžite.

Alebo iný príklad: Niekto, alebo niečo vás nahnevalo a vy to neustále riešite v mysli. Opakujete si ten scenár a možnosti ako ste mali alebo nemali zeragovať donekonečna, až z reality vznikne nová predstava. Je to takzvaná negatívna špirála, ktorá postupne strháva a viaže na seba všetky vaše myšlienky. Nálada je zlá, život je pes a často si to niekto „nevinný“ od vás zlízne. Aj na to existuje recept. Nájdete ho medzi mojimi kouč ideami. Prečítajte si ho.