V prenesenom význame, chcú hneď koláče, ktoré ale nechcú piecť. Smutná pravda je, že väčšina ľudí ani nevie ako na to, teda ako správne namiešať cesto, ako dlho nechať cesto kysnúť, pri akej teplote piecť a najmä kedy koláč (zárobok) vytiahnuť z rúry.

Nikto ich totiž nenaučil, ako sa stať finančne vzdelanými a ako vďaka tomu získať finančnú nezávislosť.

Dôvodom je veľmi nízka finančná gramotnosť Slovákov, ktorá sa, žiaľ, prenáša z generácie na generáciu. Potvrdzujú to aj štatistiky Inštitútu finančnej gramotnosti SR.

Možno je to ešte pozostatok „socialistického“ myslenia, v ktorom boli istoty ako vzdelanie, práca, bývanie a dôchodok garantované štátom. V tejto krásnej ilúzii dlho žili naši prarodičia ako aj naši rodičia, a preto im chýbajú skúsenosti, nevedia svojim potomkom poradiť ako sa stať finančne gramotnými. Zdá sa však, že mnoho ľudí žije v tejto ilúzii ešte aj dnes. Žeby aj tu platila stará múdrosť, že zvyk je železná košeľa? :-)

Nastupuje generácia samoukov, ktorá nepripravená testuje nástrahy finančných trhov.

Na zvládnutie základov zaobchádzania so svojimi peniazmimajetkom pritom nemusíte mať ekonomické vzdelanie. Na začiatok stačí, ak sa budete riadiť týmito troma ľudovými múdrosťami:

1. Rozprávka o troch grošoch – v zaobchádzaní so svojím príjmom neexistuje múdrejšie ponaučenie ako z tejto rozprávky: 1. „neprejesť“ všetko, čo človek zarobí, ale časť peňazí odložiť pre seba (budovanie rezerv), 2. z časti peňazí žiť dnes (súčasná každodenná spotreba) a 3. časť peňazí použiť na svoje ciele (buď ste vo fáze prípravy, teda sporíte, alebo ich už realizujete a museli ste si brať napr. úver na kúpu bytu a teda splácate). Skrátka: plánovať a myslieť dopredu sa oplatí.

2. Najprv práca, potom pláca – každoročne musia stovky Slovákov vyhlásiť osobný bankrot pre neschopnosť platiť svoje dlhy a ich počet neustále rastie. Dôvodom je, že vo väčšine prípadov chcú žiť nad svoje pomery – teda nad reálne zárobky. Dostávajú sa tak do špirály dlhov, z ktorej je už veľmi ťažká cesta von. Preto je rozumné zostaviť si rozpočet a zvážiť, čo je naozaj potrebné kúpiť teraz a načo si radšej postupne nasporíte. Úver nie je cesta, ktorou sa rieši denná spotreba.

3. Ako zasejem, tak budem žať – úžasné príslovie, ktoré v spojení s dôchodkovým zabezpečením ani netreba komentovať.

A ešte jedno zamyslenie: bezdomovci plánujú na jeden deň, chudobní na jeden týždeň až mesiac, teda od výplaty k výplate, stredná vrstva na niekoľko rokov dopredu, ale skutočne bohatí ľudia plánujú v dekádach… Otázkou teda zostáva kam chcete patriť vy.

jana.sindlerova@gmail.com