…v zložitom svete

Raz budem starý, nielen papierovo, ale sa aj tak budem cítiť. Budem jazdiť na motocykle ako vo filme Bezstarostná jazda? Tabuľky a prognózy hovoria, že snáď aj hej. Seniori budúcnosti vraj budú bohatí. Určite ale budem zaujímavá cieľová skupina. Ja a moji rovesníci budeme chcieť produkty, ktoré nebudú zložité a budú odďaľovať pomocnú ruku. Paradoxne mi ju podá „neviditeľná ruka trhu“. Pre rúčeho chlapa niet nič horšie, ako keď je na niekom závislý a nevie si ani zaviazať šnúrky na topánkach (ak si práve nenatiahol chrbtové svaly pri cross-fite). Svet sa každým dňom stáva zložitejším, ale znamená to, že aj život sa musí stávať komplikovanejším? Nie. Ide o architektúru výberu. Vyberám si produkty, ktoré sú tak jednoduché, aby bolo hneď zrejmé, aká je ich hlavná funkcionalita. Telefón na telefonovanie, auto na jazdenie. Áno, IKEA a LEGO nás učia, že produkty si dokážeme poskladať sami. Zabudnite marketéri na to, že až budem starý, budem porovnávať parametre zložitých prístrojov. Svoju architektúru výberu zosekám na jediné rozhodovacie kritérium. Na cenu. Alebo si najmem poradcu, ktorý bude hľadať, porovnávať a vyberať za mnňa.

…tam, kde ma nechcú

Až raz budem starý, tak na mňa budú marketéri kašľať. Už dnes zabúdajú na deti do troch rokov. Ľudia z cieľovej skupiny 50+ asi neexistujú. Obľúbená cieľovka sú dobre vyzerajúci a dobre zarábajúci obyvatelia veľkých miest vo veku 25-35 rokov. Starí majú hlboko do vrecka a aj to málo, čo majú, tak končí na účtoch súkromných kliník a farmaceutických firiem. Prečo im ponúkať niečo zaujímavé? Ako som už naznačil, strieborná generácia má prostriedky. Hypotéky splatené a lízingy splatené, deti samostatné, nuž prostriedky zostanú na cestovanie, wellness, kultúrne vyžitie a koníčky. Až raz budem starý, budem mať kopec času, budem dôverčivý a budem platiť (alebo doplácať?). Ak ma nedostanú „šmejdi“, potom je rad na vás, na serióznych obchodníkoch.

…a budem mať veľa času

Ale ja mám plány. TIE plány. Murtaugh List. Zopár vecí, ktoré som chcel vždy robiť, mám na zozname. Skladať origami. Naučiť sa hrať go a mahjong. Navštíviť niektoré destinácie. Prečítať knihy z mojej knižnice podľa tém. Obávam sa, že deti a vnúčatá mi budú nosiť ďalšie. Aj tie prečítam. A keby som ich aj všetky prečítal, tak si ich zoradím podľa abecedy a začnem znovu. Alebo netreba čakať až budem starý? Čo tak začať plniť položky zo zoznamu už dnes?