Tínedžeri vyrastajú vo svete sociálnych médií. Dáta naznačujú, že adolescenti trávia významne viac času komunikáciou s priateľmi prostredníctvom technológií než osobne. Sociálne médiá nedopĺňajú ľudskú interakciu, ale ju nahrádzajú. Čo sa bude diať, keď celá generácia dnešných adolescentov vyrastá vo svete, kde sú sociálne médiá normou?

  1. Zvýši sa výskyt porúch prijímania potravy

Veľa ľudí si na sociálne médiá dáva fotografie jedál, ktoré konzumuje a fotografie svojho tela, čím upozorňujú na prehnané hodnotenie zovňajšku.

  1. Výrazne sa zvýši efektívnosť pracovísk

Deti sa učia robiť viac vecí naraz, využívajú technológie na komplexné konverzácie. Už nie je potrebné cestovať, aby ste sa s niekým stretli. Rozhodnutia sa budú robiť v reálnom čase a vodcovstvo bude hodnotené podľa toho, kto dokáže krátko, rýchlo a pôsobivo prispieť do konverzácie.

  1. Počet manželstiev sa celonárodne zníži

Veľké množstvo vzťahov medzi tíndežermi sa začína práve dopisovaním si na sociálnych sieťach. Rozchod je až príliš jednoduchý, je len zmenou statusu, bez osobného rozhovoru a silného pripútania, čo je veľmi zlým základom pre manželstvo.

  1. Pracovisko bude viac súťaživé

Vďaka sociálnym médiám sa adolescenti učia, ako sa správne prezentovať a predať. Vytvárajú si tak verejný profil, pracujú na svojom imidži, aby si získali čo najviac priaznivcov, ktorí ich budú sledovať a pridávať komentáre. Tu sa to však končí. Cieľom nie je prehĺbenie vzťahov s rovesníkmi, iba získanie ich priazne a vplyvu medzi určitou komunitou.

  1. Ľudia budú mať problém s kontrolovaním emócií

Ešte pred pár rokmi, keď mal niekto problém, zavolal svojmu najlepšiemu priateľovi. Ak sa nedovolal, musel čakať, čo mu dalo priestor na regulovanie vlastných emócií. Dnes chcú tínedžeri riešiť všetko hneď. Už nemusia čakať, pretože niekto je vždy online. Je to však rovnaká úroveň podpory ako pri telefonáte s priateľom? Dokážu adolescenti pracovať so svojimi emóciami?

  1. Naša krajina bude ideologicky viac rozdelená

Interakcia s ľuďmi, ktorí majú iné názory, pomáha rozširovať vedomosti a názory. Hoci sa zdá, že internet vytvára viac sociálnych príležitostí, interakcia prebieha skôr iba v uzavretej skupine ľudí s rovnakými názormi ako medzi komunitami reprezentujúcimi rôzne uhly pohľadu. Navyše, je veľmi ľahké odmietnuť nový názor anonymným príspevkom.

  1. Vláda bude lepšie reprezentovať priania verejnosti

Generácia mladých ľudí nebude tolerovať nič iné ako úplnú  transparentnosť a vzájomný aktívny dialóg v reálnom čase. Interaktívny svet ich učí, že ich hlas sa ráta a že môžu diskutovať s kýmkoľvek. Tomu sa budú musieť prispôsobiť aj politici.

  1. Zrušia sa pošty

Pošty to už teraz majú naklonené a väčšina škôlkarov vie lepšie používať technológie ako ich rodičia. Schválne – požiadajte nejakého tínedžera, aby poslal list na pošte. Bude to vedieť?

  1. Zmysel života = sláva

Generácia dnešných adolescentov je veľmi viazaná na sociálne odmeny. A nejde im o popularitu, priateľstvo či pozitívnu pozornosť u zopár spolužiakov, ale ide im doslova o pozornosť na celom svete. Spolu so zníženou schopnosťou plánovať svoje konanie a ovládať emócie ide o hotovú pohromu, pokiaľ nedostanú túto odmenu hneď. Aj preto sú dnes také populárne rôzne reality šou.

  1. Únava zo sociálnych médií?

Vyjdú sociálne médiá niekedy z módy? Možno ak ich budú používať aj všetci rodičia, prestanú byť pre adolescentov zaujímavé. Sociálne médiá však zvyšujú nároky na svojich používateľov. Ak chcú “zostať v obraze” musia na nich tráviť veľa času, pridávať príspevky, fotky, komentovať príspevky druhých, zapájať sa do diskusií, mať zaujímavý profil… Cítia nátlak, vyhorenie a únavu. Je toto začiatok konca sociálnych médií?

Sme zvedaví, koľkí z vás dajú “like” na tento článok na sociálnych médiách :-)