Vzdor u detí je dobre chápať ako súčasť normálneho psychického vývinu – dieťa rastie do individuality“, hovorí klinická psychologička a psychoterapeutka Lucia Čierňanová z Bratislavy.

Vzdor začína u detí okolo 1,5 roku, väčšinou trvá do troch rokov, u niektorých detí aj dlhšie. Ako s ním bojovať? Na staré babské recepty ako osprchovanie studenou vodou zabudnite. „Prakticky pomáha, ak príliš hlučným a výrazným prejavom vzdoru nevenujeme veľa pozornosti“, radí psychologička.

Ak sa však dieťa dostane do príliš veľkého afektu, určite ho nenechávajte samé v izbe. U niektorých detí môže v tak veľkom afekte dôjsť až k bezvedomiu a odpadnutiu, a vtedy musíte byť pri ňom. V takom prípade môže pomôcť malý šok, aby sa dieťa od afektu odpútalo – ale určite nie studená sprcha. Skúste dieťaťu fúknuť do tváre alebo priložiť na krk niečo studené.

Ak však ide o bežný vzdor, kedy dieťa skúša hranice a sleduje, ako reagujete, je najlepšie mu dôrazne a pevným hlasom povedať, že si neželáte, aby to robilo. Ak ste doma, pošlite dieťa do svojej izby, nech sa tam ukľudní. V prípade, že si svoju zlosť vybíja niekde vonku, dôrazne mu povedzte, že sa vám jeho správanie nepáči a idete domov. Bez kriku, ale rozhodne. Samozrejme, niekedy je pre rodičov ťažké zvládnuť vypätú situáciu s pokojom. Skúste malý trik – rátajte do desať, ak treba, aj dlhšie a až potom konajte.