Čítanie je jednou z najviac príjemných aktivít. Na stupnici ľudských pôžitkov, ktoré uvádzajú prieskumy, má najmenej bodov oprava auta  (4,6) a najviac sex (9,3), no a čítanie kníh dosahuje hodnotu 8,3. To je mimochodom vyššie skóre ako má sledovanie televízie.  Vyťažení ľudia nemajú k dispozícii viac hodín denne než my ostatní, ale využívajú proces, ktorý sa skladá z dvoch krokov: manažment času (koľko hodín či minút venovať čítaniu) a manažment túžby čítať (motivácia stráviť vyhradený čas čítaním).

Manažment času na čítanie

Každý má voľný čas. Skutočne každý. Ale nie každý počas voľna siahne po knihe. Dokonca ani počas Dňa neprečítaných kníh. Ak ste ranné vtáča, skúsili ste čítať pol hodinu pred raňajkami? Niekto číta aj na stacionárnom bicykli alebo inom fitnes zariadení. Pracuje tak na svojej fyzickej aj mentálnej kondičke naraz. Ďalší oceňujú audioknihy, ktoré si púšťajú cestou do práce. Ak ste mamička na materskej dovolenke, audiokniha je skvelá pri kočíkovaní. Trendom začína byť počúvanie audiokníh namiesto hudby pri behaní.

Veľmi dobrou investíciou je elektronická čítačka kníh, pretože sa nemôžete vyhovárať, že kniha je ťažká na prenášanie na miesto, kde máte čas na čítanie. Vďaka čítačkám môžete relatívne pohodne čítať aj v stoji v MHD. Podstatou manažmentu času na čítanie je ukotviť čítanie medzi vaše prioritné činnosti. Nekontrolujte po stý krát e-maily a statusy na časovej osy Facebooku a radšej si prečítajte jednu kapitolu alebo aspoň jednu stať z knihy. Jednoducho napevno zaraďte čítanie do denného plánu. Vytvorte si zvyk čítať všade, kde to je vhodné.

Manažment túžby čítať

Pristihli ste sa pri tom, že veľmi túžite čítať, ale nemáte práve niečo, čo sa skutočne oplatí prečítať? Niečo, čo by vás chytilo a nepustilo? Stále ste iba v očakávaní čitateľského zážitku, odkladáte čítanie na neskôr, na príhodnejšiu chvíľu, na okolnosti a úzkostlivo vyberáte tú pravú knihu. Na druhú stranu: aj vám sa stalo, že kniha bola tak dobrá, že aj pôvodne naliehavé problémy išli bokom lebo ste to jednoducho museli dočítať? Bez ohľadu na to, či to bola hodina alebo pol dňa. Dosiahnuť čitateľský „flow“ je v dnešnej dobe náročné, ale ak chcete túžbu čítať podnecovať v pravidelných intervaloch, prečítajte na Správnom dni štyri tipy, ako na to:

1. Požičajte si (kúpte si) viac kníh, než dokážete prečítať

Ak si chcete prečítať viac kníh, budete potrebovať viac kníh, ktoré vyvolajú „spúšťací mechnizmus“, teda túžbu prečítať si jednu z nich ihneď. Niekedy síce narazíte na limit pre povolené množstvo požičaných kníh, ale i keby vás mala zaujať jedna z desiatich kníh, je to slušný výsledok. Ostatné jednoducho vráťte, predajte alebo požičajte.

2. Čítajte viac kníh naraz

Ak máte voľné dve hodiny, môžete mať náladu na niečo hlbšie, než v prípade, že máte k dispozícii len 20 minút. Ľudia, ktorí čítajú viac kníh naraz vedia, akou literatúrou si uspokoja aktuálny apetít. Toto odporúčanie zvykneme nazývať „nespojité čítanie“. Knihu si vyberte náhodne zo svojej knižnice, prečítajte jednu-dve kapitoly a vráťte ju späť. Mnohokrát môžete naďabiť na podobné príbehy v dvoch rôznych knihách, ale z rôznych uhlov pohľadu, čím si vytvoríte celistvejší obraz.  Odporúčame robiť si v knihách poznámky ceruzkou (alebo používať farebné samolepky do kníh), lebo tak oveľa rýchlejšie dokážete nájsť zaujímavé state aj s odstupom času. Zároveň odpadá pocit, že ste síce knihu prečítali, ale nič si z nej nepamätáte. Rýchla rešerš poznámok vám pomôže oprášiť spomienky.

3. Skúste pravidlo 50 stránok

Niektorí extrémisti majú dokonca pravidlo 10 strán a keď ich kniha nezaujme, tak ju odložia, vrátia alebo predajú. Človek má nutkanie každú knihu dočítať, čo sa pri obzvlášť nudných alebo zložitých knihách zvrháva na frustrujúce sa prehrýzanie stránkami. Pritom mohli prečítať ďalšie dve zaujímavejšie knihy.  Nebojte sa knihu aj odložiť na neskôr.

4. Ignorujte rebríčky a odporúčania

Spomínate si na povinnú literatúru na škole? Sám som sa k niektorým perlám svetovej literatúry vrátil až s odstupom času, až odznel odpor k čítankovej literatúre. Napríklad „Kto chytá v žite“, „Hlava XXII“ alebo „Popravisko“ patria medzi tie, ktoré si rád prečítam znovu. Rôzne rebríčky Top 10 alebo Top 100 kníh, ktoré by ste mali alebo musíte prečítať, berte s nadhľadom. Každý človek má iný vkus a niekedy aktuálnu túžbu po čítaní upokojí aj priemerná kriminálka či staršia kniha z antikvariátu. Často sa stáva, že pôžitok z „mimoriadne dobre recenzovanej knihy“ sa zvrtne z 8,3 razom na 4,8 (návšteva práčovne) alebo 4,7 (návšteva zubára).