Len veľmi málo ľudí má naozaj dobré komunikačné schopnosti. Ale je tu aj dobrá správa: Nikdy nie je neskoro sa učiť. Tu je 15 bežných komunikačných chýb, ktoré možno robíte a nemusíte o tom ani vedieť:

1. Nepoužívate v jazyku „my”

Vzťahy nie sú súťažou. Alebo by aspoň nemali byť . Ale mnohí ľudia vidia inú osobu ako „nepriateľa“. Hovoria jazykom „ja versus ty“. Musíte to preformulovať a myslieť o sebe ako o tíme. Spolupracujte, nie proti sebe navzájom. Pracujte na vyriešení problému, nie aby ste zvíťazili.

2. Nemáte očný kontakt

Koľkí z vás uprene pozerali na telefón, keď s vami niekto hovoril? Alebo ste písali na notebooku, prípadne sledovali televíziu? Aj keby ste pri tom neprichytili sám seba, určite ste sa ocitli na druhej strane, keď ste vy hovorili na niekoho a on vám nevenoval veľkú pozornosť. Aký ste mali pocit keď sa to stalo? Nie dobrý, čo? Tak prečo nežijete podľa zlatého pravidla a neprejavujete ostatným ľuďom rovnakú úctivosť, ktorú sami chcete dostať?

3. Skáčete do reči

Čo povedať niekomu, keď ho prerušíte? Zvyčajne si myslíte, že to, čo chcete povedať je dôležitejšie ako to, čo hovorí druhá osoba. Ženy majú tendenciu skákať druhému do reči zo vzrušenia, alebo zo strachu, že zabudnú, čo sa chystajú povedať. Muži majú tendenciu preukazovať tak svoju silu. Či tak alebo onak, stále to vysiela rovnaké posolstvo: „Ja som dôležitejší ako vy.“

4. Máte negatívnu alebo apatickú reč tela

Deväťdesiat percent významu správy je obsiahnutých v reči tela. To je veľa. Očný kontakt je súčasťou reči tela, ale je to len malá časť. A čo vaše držanie tela? Nakloníte sa smerom k inej osobe alebo ste v pozícii, z ktorej kričí: „Je mi naozaj jedno, čo hovoríš“? Čo sklon hlavy? Ako blízko alebo ďaleko od niekoho sedíte? Všetkým tým vysielate silné správy. Ako sa hovorí, činy hovoria hlasnejšie než slová.

5. Neparafrázujete a znovu neopakujete, čo hovorí druhá osoba

Už ste niekedy niekomu niečo povedali a mali ste zlý pocit, že vlastne ani nepočúval, čo hovoríte? Pravdepodobne odpovedali: „Hmmm hmmm“ alebo „Áno“, „Hej“. Viete však, že vás v skutočnosti nepočúvali. To je miesto, kde by mala prísť parafráza a preformulovanie. Skúste povedať niečo ako “Z toho, čo ste povedali usudzujem, že ak meškám robíte si starosti. Pochopil som vás správne?“ Tým druhej osobe ukážete, že ste ju nielen počúvali, ale vám dosť záleží na pretlmočení jeho myšlienky, aby ste jej dokázali, že ste ju počúvali.

6. Robíte si názor skôr ako si vypočujete celú správu

Pravdepodobne ste už gúľali očami na ľudí a pomysleli ste si, „Ach, už ani nemusím počúva zvyšok. Už viem, čo povie“. Nuž, možno viete, ale možno aj nie. Nerobte to. Nemáte radi, keď si ľudia robia domnienky o tom čo hovoríte, takže to nemusíte robiť ani vy iným ľudom.

7. Necháte aby vaše emócie ovládali to čo hovoríte

Nedovoľte aby nad vami vyhrávali emócie. Choďte sa ochladiť, aby ste neľutovali toho, čo poviete. Neskôr sa vráťte k racionálnemu riešeniu konfliktu a nezabúdajte na prvý bod tohto zoznamu – ste tím, nie je to súťaž.

pokračovanie v ďalšom článku…