Ženy majú problém vypýtať si rovnaký plat ako muži za tú istú prácu. Bojíme sa požiadať niekoho, aby nám uvoľnil miesto v autobuse, keď sa necítíme dobre, dúfame, že dostaneme dovolenku na naše narodeniny, chceli by sme si požičať sveter od kamarátky…Na druhej strane marketéri sa živia tým, že nás lákajú, aby sme chceli to, čo v skutočnosti ani nepotrebujeme. Ak ide o produkty, ktoré naozaj potrebujeme, chcú v nás vyvolať túžbu po ich značke. Ako si správne pýtať to, čo naozaj chceme?

 

  1. Urobte svoje požiadavky primeranými.

Nepýtajte si viac, ako skutočne chcete, len aby ste mohli vyjednávať. V medziľudských vzťahoch táto marketingová stratégia nefunguje. Nasmerujte svoju požiadavku čo najbližšie k tomu, čo si myslíte, že by pre vás druhá osoba mohla a chcela urobiť.

  1. Nehromaďte dôvody.

Výskum potvrdil, že pokiaľ dávate príliš veľa dôvodov, prečo by mali ľudia konať určitým spôsobom, urobia to s menšou pravdepodobnosťou, ako keď im dáte jeden jasný a silný dôvod. Nájdite si jeden dôvod a dajte mu čo najväčšiu váhu, aby ste si zabezpečili pozitívnu odpoveď.

  1. Povedzte si, že ste toho hodní.

Ženy, ktoré sa boja požiadať o zvýšenie platu, majú často pocit, že si ho v skutočnosti ani nezaslúžia. Aké skúsenosti vás vedú k tomu, že máte pocit neadekvátnosti? Máte skryté predsudky o tom, že ľudia vo vašom veku, s vašim vzdelaním a podobne by mali byť spokojní s tým, čo majú? Alebo sa obávate, že niekto iný by sa mohol cítiť kvôli vám neadekvátne?

  1. Napíšte si základy svojej požiadavky predtým, než ju poviete.

Usporiadajte si myšlienky a podložte svoju žiadosť dôvodmi, za ktorými si stojíte. Buďte pripravení na situáciu. Ak si nie ste istí, či je vaša požiadavka odôvodnená, porozprávajte sa o nej s priateľom.

  1. Berte do úvahy potreby iných osôb.

Nezabúdajte na pocity druhých ľudí, keď od nich chcete niečo žiadať. Ak sú práve príliš zaneprázdnení, vystresovaní alebo unavení, asi nebude práve najvhodnejšia doba od nich niečo žiadať. Dajte si záležať na načasovaní. Ak však váhate pridlho, máte zrejme pocit, že je vaša požiadavka neprimeraná.

  1. Buďte milí.

Je jednoduchšie žiadať o niečo písomne, pretože si dokážete lepšie usporiadať myšlienky, správu môžete upraviť a uvedomiť si, kde robíte chyby. Začnite správu pozitívne a rovnako milo ju aj ukončite. Pri ústnej komunikácii nezabúdajte na úsmev a hovorte o tom, čo dúfate, že bude jej výsledkom namiesto rozprávania o tom, s čím ste nespokojní.

  1. Buďte čestní.

Nezačínajte svoju žiadosť menšou láskavosťou, na ktorú potom nabaľujete niečo väčšie, čo skutočne chcete. Vyjadrite úprimne, čo potrebujete a prečo to potrebujete a uistiite druhú osobu, že sa nebude na vašej požiadavke za pochodu nič meniť.

  1. Dajte osobe východisko bez zničenia vzťahov.

Nemôžete veriť, že ľudia vám vždy splnia to, čo chcete. Preto je nezmyselné formulovať vašu požiadavku ako ultimátum. Keď totiž dostanete negatívnu odpoveď, môže to zničiť nielen vaše vzťahy, ale budete sa cítiť nepríjemne. Ak nikdy nepopustíte, nedostanete možno nikdy to, čo chcete.

  1. Nemračte sa, ak nie je všetko podľa vás.

Ak dostanete prvýkrát negatívnu odpoveď, v prípade dlhodobého vzťahu budete mať šancu prísť s rovnakou požiadavkou znova. Ak však budete konať nahnevane, budete pôsobiť nezrelo. Prehnané zaoberanie sa vašim sklamaním z nesplnenia požiadavky môže tiež znížiť vašu sebadôveru a vyvolať depresívne pocity. Tak stratíte aj chuť chopiť sa šance, keď budú podmienky na splnenie požiadavky priaznivejšie.