1. Sledujte míňanie.

Mali by ste vedieť, kam idú vaše peniaze. Sledujte výpisy z účtov a možno zistíte, že niektoré výdavky sú celkom zbytočné. Často môže ísť aj o automatické poplatky, ktoré boli istú dobu zadarmo, ale po reklamnej fáze už za ne musíte platiť.

  1. Pravidelne bilancujte výdavky.

Veľa výdavkov sa časom mení. Napríklad náklady na poistenie. Uistite sa, že platíte najnižšie poistné za auto alebo životnú poistku. Skontrolujte svoje zdravotné poistenie, najmä ak máte deti, ktoré sú už samostatné. Sledujte náklady na televíziu, internet a telefón. Vyberte si ponuku spoločnosti, ktorá je najvýhodnejšia.

  1. Kupujte používané autá dobrej kvality.

Nové auto stráca hodnotu hneď, keď ho kúpite. Kúpou staršieho auta dobrej kvality využijete túto stratu hodnoty. Aj keď si prirátate menšie výdavky na údržbu použitého auta, stále je to menej, ako by ste minuli na leasing na kúpu nového auta.

  1. Používajte kupóny.

Dokonca aj bohatí ľudia ich používajú, najmä pri kúpe jedla. Prečo by ste mali platiť viac ako musíte?

  1. Udržujte svoje náklady na domácnosť pod 30 % vašej mesačnej čistej mzdy.

Aj keď si možno myslíte, že bohatí ľudia bývajú v obrovských vilách, nie je tomu vždy tak. Väčšina z nich býva v priemernom dome, čím udržiava svoje náklady na domácnosť na minime.

  1. Nakupujte výhodne.

Pri spontánnych nákupoch zaplatíte viac, ako by ste chceli. To je zvyk chudobných. Nakupovať so zľavami a vo výpredajoch je zvykom bohatých.

  1. Využite odmeňovací systém kreditnej karty.

Mnoho kreditných kariet má odmeňovací program. Obvykle vám odmeňovací program vráti peniaze, ktoré môžete použiť u vybraných dodávateľov alebo dostanete darčekovú kartu s istým obnosom vrátených peňazí, ktorú môžete napríklad niekomu darovať na narodeniny.

  1. Vytvorte si ciele šetrenia.

Bohatí ľudia prideľujú ich úspory do rôznych kategórií. Aby ste tak mohli urobiť, potrebujete si najprv vytvoriť všeobecnú sumu, ktorú si chcete dať každý mesiac bokom. Napríklad, ak si chcete odkladať mesačne 10 % z príjmu, môžete prideliť 5 % na dôchodkové sporenie, 2 % na špecifické výdavky, 1,5 % na nečakané výdavky a 1,5 % na sezónne výdavky.

  1. Automatizujte proces šetrenia.

Nastavte si automatické sťahovanie peňazí z účtu na ciele šetrenia, ktoré ste si stanovili. Automatizovanie šetrenia vás núti žiť spôsobom, kedy najprv šetríte a potom míňate, čo zostalo.

Keď si vytvoríte dobré finančné návyky, budete mať svoje financie pod kontrolou. Myslite však na to, že to chce čas, kým budete finančne “za vodou”. Nahromadenie peňazí si vyžaduje čas a disciplínu. Držíme palce!