Väčšina z nás už nejakú diétu vyskúšala. Robíme to, lebo sme v pokušení stále si niečo sľubovať. Zhodiť kilo týždenne, mať ploché brucho, zlepšiť svoj metabolizmus… Problémom je, že väčšina diét nefunguje. Inteligentní ľudia to preto ani neskúšajú a majú na to týchto 6 dôvodov:

1. Diétovanie vás môže priviesť k zvýšeniu hmotnosti.

Málo známym faktom je, že ľudia nie len strácajú hmotnosť, keď držia diétu, ale ju aj získavajú. Po období držania diéty mnohí ľudia vážia v skutočnosti viac, ako keď s ňou začínali.

2. Diétovanie využíva cennú mozgovú silu.

Keď ľudia držia diétu, majú na pamäti, čo jedli, rátajú kalórie alebo gramy cukru či tuku, čo môže byť vyčerpávajúce. Ľudia, ktorí držia diétu, sú často ľahko rozptýliteľní, je pre nich ťažšie učiť sa nové informácie, sú menej praktickí v riešení problémov a paradoxne majú menšiu sebakontrolu. Diétovanie teda redukuje mentálnu kapacitu na robenie iných, možno dôležitejších vecí.

3. Diétovanie vedie k ironickému spracovaniu.

Skúste 10 sekúnd nemyslieť na čokoládu, odstráňte ju zo svojej mysle a narátajte do 10. Ak sa vám to nepodarilo, ste úplne normálni. Je to ironické, že keď sa snažíme na niečo nemyslieť, myslíme na to o to viac. Preto je pre nás ťažké nejesť niečo, čo sa snažíme nejesť.

4. Diétovanie vás drží od jedenia “zlých jedál” (a niektoré zlé jedlá sú dobré)

Keď sa snažíte eliminovať zlé jedlá, pravdepodobne skončíte tak, že sa nimi budete prejedať. Preto je lepšie občas si dovoliť v rozumnej miere aj nezdravé jedlo. Zvyšuje to tiež pravdepodobnosť dlhodobého dodržiavania diétneho režimu.

5. Diétovanie vedie k prejedaniu sa.

Keď sa počas diéty začnete vyhýbať určitej skupine jedál, môže to dopadnúť veľmi zle. Namiesto jedného koláča si tak v slabej chvíli dáte štyri alebo namiesto malej pizze veľkú. Po tom všetkom si poviete, že začnete s diétou znova v pondelok. Ale tento “prešľap” spôsobí, že opäť priberiete a znechutíte sa sami sebe. Pre vašu psychiku by preto bolo lepšie začať s postupným znižovaním spotreby určitých jedál.

6. Vždy, keď zlyháte v dodržiavaní diéty, niekto na vás zarobí.

Keď zlyháte vo vašej diéte, diétovací priemysel sa poteší, pretože to pravdepodobne skúsite znovu a to im zarobí viac peňazí. Predstavte si, že by vaša prvá diéta hneď fungovala. Multimiliónový priemysel by hneď zmizol.