Je tu päť tipov, ako sa pripraviť na príchod dieťaťa a ako najlepšie rozvrhnúť sily, aby ste všetko zvládli v pohode a s rozumnými nákladmi. Inšpirujte sa:

Tip 1: Nepodceňujte predpôrodnú prípravu

Základom, ktorý sa ale vždy ľahšie radí, ako praktikuje, je nestratiť hlavu. Hoci je pochopiteľné, že má človek hneď po zistení tak významnej správy tendenciu začať zariaďovať, nakupovať a chystať, mal by dať najskôr priestor sebe aj partnerovi, aby si na novo vzniknutú situáciu zvykli. Odborníci sa totiž zhodujú, že psychická pripravenosť hrá kľúčovú úlohu nielen počas celého tehotenstva, ale aj pri samotnom pôrode. Je vhodné sa tak zapísať na predpôrodné kurzy, ktoré partneri navštevujú spoločne a kde dostanú mnoho informácií týkajúcich sa nielen starostlivosti o dieťa, ale aj novej úlohy rodiča. Tam sa tiež dozviete, čo má cenu kupovať, čo radšej požičať a čo nekupovať vôbec.

Tip 2: Kočík musí byť predovšetkým praktický

Jednou zo základných a zásadných položiek vo výbave je nepochybne detský kočík. V dnešnej dobe už existuje nespočetné množstvo typov, farebných kombinácií a materiálov. Kým sa teda vydáte do obchodu, mali by ste si premyslieť v akých podmienkach a ako budete kočík skutočne využívať. „Kočík by sa vám mal, samozrejme, páčiť, ale s príchodom dieťaťa, kedy budete šetriť každú minútu aj sily, oceníte predovšetkým jeho praktickosť,“ tvrdí Lukáš Fiala z internetového obchodu Funbaby.cz. Ak dáte na babské rady, nezabudnite uskladniť kočík až do narodenia bábätka u niekoho z rodiny či známych. Traduje sa totiž, že mať kočík doma skôr ako dieťa nosí smolu.

Tip 3: Do hračiek príliš neinvestujte, väčšinu dostanete darom

Hoci chce každý rodič pre svoje dieťa prirodzene to najlepšie a má tendenciu vopred kupovať množstvo hračiek, ktoré potomka budú rozvíjať a stimulovať, s ich nákupom radšej počkajte. V prvom rade sa dieťa v počiatočných dňoch a týždňoch bude doma aklimatizovať a zvykať si na určitý režim. V druhom rade môžete počítať s tým, že s najväčšou pravdepodobnosťou dostanete veľa hračiek pri prvých návštevách rodiny a priateľov. „V tomto prípade totiž platí, že kvantita by nemala prevážiť nad kvalitou,“ vysvetľuje Fiala.

Tip 4: Na sedačke nešetrite, vyhnite sa už použitým

Ďalšou z vecí, do ktorých sa oplatí investovať, je detská autosedačka. Hoci sa môže zdať, že v dnešnej dobe už medzi nimi nie je veľký rozdiel, nenechajte sa zmiasť. Aj tie zdanlivo najmenšie detaily môžu mať zásadný vplyv v situácii, kedy musíte prudko zabrzdiť alebo havarujete. „Autosedačku je nutné vždy vyberať s ohľadom na hmotnosť dieťaťa. Rozhodne nekupujte väčšiu sedačku s tým, že do nej dieťa dorastie,“ varuje Lukáš s tým, že autosedačku je vhodné vyberať aj s ohľadom na to, aby z nej dieťa malo výhľad a bola dostatočne vypolstrovaná.

Tip 5: Pri nábytku myslite na materiály a farby

Pri zariaďovaní detskej izby je dobré dôkladne si premyslieť usporiadanie nielen na prvé mesiace, ale aj na niekoľko rokov dopredu. Mnoho firiem dnes už ponúka nábytok, ktorý „rastie“ s dieťaťom a vy ho nemusíte vymieňať vždy, keď potomok vyrastie o pár centimetrov. Rovnako tak existujú detské postieľky, ktoré je možné následne jednoducho upraviť na bežnú detskú posteľ. Pri výbere nábytku sa zaujímajte predovšetkým o materiály, ktoré boli použité na výrobu. Kľúčovú úlohu tak hrajú najmä použité lepidlá a povrchové laky, ktoré musia byť úplne nezávadné. V ostro červenej izbe vám dieťa bude len ťažko zaspávať…