Slová majú moc a pre lídra sú jedným z najdôležitejších nástrojov. Ale čo je rovnako dôležité ako veci, ktoré by ste mali povedať každý deň? Prípady, kedy je lepšie držať jazyk za zubami. Tu je niekoľko príkladov:

  1. Urobím to sám.

Valia sa na vás termíny, musíte urobiť 50 vecí a to posledné, na čo máte čas, je učiť niekoho robiť svoju prácu. Máte nutkanie urobiť prácu zaňho. Líder však musí delegovať. Inak problémy s produktivitou zotrvajú a členovia vášho tímu nebudú mať šancu sa niečo naučiť a prispieť tak k výsledku.

  1. Budem sa tým zaoberať neskôr.

Zlepší sa zlá správa časom? Iba so šťastím. A vy nevediete tím alebo nevytvárate biznis založený na šťastí. Zaoberajte sa tým teraz.

  1. Dám ti ešte jednu šancu.

Je ľahšie prehliadnuť chyby vašich zamestnancov, zákazníkov alebo ľudí, ktorí vám poskytujú služby. Ťažšie je zaoberať sa zložitými situáciami. Takýmto zľahčovaním však nerobíte nikomu láskavosť. Držte sa vašich cieľov a urobte ťažkú voľbu.

  1. Poďme o tom hlasovať.

Prídu situácie, kedy sa členovia tímu nezhodnú medzi sebou alebo s vami. Ľahkou cestou, ako z tejto situácie vyjsť, je nechať demokraciu vyriešiť problém za vás. Ale to nie je to, čo robia správni lídri. Keď ste vo vedení, konajte ako vedúci.

  1. Prepáč, že ťa žiadam, aby si to urobil…

Nikdy sa neospravedlňujte za to, že niekoho žiadate, aby robil svoju prácu. Ale buďte slušní, to vás nič nestojí.

  1. Máte výpoveď.

Staré príslovie hovorí “prijímať pomaly, vyhodiť rýchlo”. Výborný líder nikdy nepoužije slovo “výpoveď”. Namiesto toho sa snaží, aby bol odchod zamestnanca z firmy lepšou príležitosťou rovnako preňho ako aj pre firmu.

  1. Nezaujíma ma, čo chceš.

Líder, ktorý to povie, je vyčerpaný, bezohľadný alebo hlúpy. Samozrejme, že vás zaujímajú potreby vašich členov tímu. Neznamená to, že musíte splniť každú ich túžbu, ale mali by vedieť, že sa o ich potreby zaujímate.

  1. Nevieme to urobiť.

Ak má váš tím pocit, že nemáte sebadôveru, začne mať tiež obavy. Buďte realistickí, keď ide o výzvy, ale nikdy nenechajte váš strach, aby nad vami vyhral.

  1. Do toho ťa nič nie je.

Sú veci, ktoré potrebujete, aby boli dôverné. Niekedy potrebujete mať pod kontrolou čas, kedy sa novinka dostane von. Transparentnosť a čestnosť sú však aj tak najlepšími taktikami.

  1. Nikdy.

Ku každému z týchto pravidiel existujú aj výnimky. Takže “nikdy” je veľmi silné slovo.