Počas hlbokého spánku mozog vylučuje rastový hormón, ktorý je zodpovedný za syntézu a regeneráciu svalových bielkovín a podporuje rast tkanív a kostí. Počas spánku sú hormóny, ktoré riadia mnohé telesné procesy, neustále aktívne a usilovne pracujú na obnove vášho tela.

Ďalšia teória súvisiaca s potrebou spánku súvisí s procesom konsolidácie pamäti. Keď v noci zaspávate, nervové bunky v mozgu sú neustále aktívne. Vedci sa domnievajú, že počas tohto obdobia sa reorganizujú spojenia nervových buniek, takže sa posilňuje naša pamäť.

Ako vidíte, spánok je potrebný nielen na fyzickú regeneráciu a omladenie, ale podporuje aj pamäťové procesy a mnohé ďalšie duševné funkcie. Navyše existujú dôkazy o tom, že nedostatočný spánok a regenerácia organizmu môžu byť spojené s rizikom mnohých zdravotných problémov vrátane srdcových ochorení, mŕtvice, cukrovky 2. typu a obezity.

Doplnky pre dobrý spánok

Melatonín

Tento hormón je zodpovedný za náš spánok. Vyrába sa v mozgu v malej žľaze nazývanej epifýza. Reguluje hladinu melatonínu v krvi, dáva telu signály o únave a označuje čas na hlboký spánok. Melatonín je silný antioxidant. Upokojuje telo a udržuje ho v pokoji.

gaba1

Horčík

Horčík zohráva v našom tele dôležitú úlohu a veľmi často nám hrozí jeho nedostatok. Pomáha udržiavať normálnu funkciu nervového systému a svalov. Podporuje imunitný systém, normalizuje krvný tlak a podporuje regeneráciu organizmu.

Gaba

Gaba – alebo kyselina gamaaminomaslová – je zodpovedná za upokojenie organizmu. Športovci ho veľmi často používajú na podporu regeneračných procesov. Nedostatok tejto aminokyseliny sa môže prejavovať neustálym nepokojom, dlhodobou únavou, úzkosťou a častými bolesťami hlavy.