To bol okamih, kedy som cítil ako sa mi dych spomalil, moja myseľ sa začala upokojovať a moje telo sa ukladalo do sedadla.

Linda a ja trávime veľa času v lietadlách, ale je tu niečo, čo cítiť inak pri nástupe do lietadla na dovolenku. Možno práve preto, že je v tom zámer. Keď ideme na dovolenku, naším zámerom je, aby sme plne vychutnali pravý význam slova. Dovolenka pochádza z latinského vacatio, čo znamená “slobodu a uvoľnenie zo zamestnania” a slovo vacare, čo znamená “prázdny.” Pre nás sú prázdniny o čistení našej mysle od obáv, plánov a úvah, ktoré zvyčajne zaberajú vedomie počas našich životov. Naším zámerom je uvoľniť svoju myseľ odo kupujúcich a dočasne vysťahovať nájomníkov, ktorí žijú v našom mentálnom priestore. V čistení našej mysle týmto spôsobom môžeme získať plný prospech v praxi.

Ísť preč či už do Mexika, na pláž, alebo len pár blokov od nášho domu, nám poskytuje zmenu vonkajšej aj vnútornej scenérie krajiny. A vyprázdnením obsahu našej mysle aspoň na chvíľu poskytuje mimoriadnu príležitosť vidieť veci nielen z iného uhla pohľadu, ale aj obnoviť, doplniť sily a omladiť sa fyzicky, mentálne, emocionálne a duchovne. Môže sa zdať, ako by som dovolenku vzali z veľkej časti ako duchovnú skúsenosť. Ale to je spôsob, ako by som charakterizoval niečo, čo mi poskytuje hlbšie prepojenie k môjmu vlastnému srdcu a duši, rovnako ako u všetkých mojich vzťahov, ľudských a ostatných.

Naša predstava o dovolenke nie je úplne v synchronizácii s myšlienkami väčšiny ľudí. Typické prázdniny sú považované za čas, v ktorom ľudia nevyprázdňujú, ale zapĺňajú svoju myseľ.

Ľudia napĺňajú svoje dni rôznymi činnosťami a zábavou – a ich telá jedlom a nápojmi, v snahe naplniť čas príjemnými zážitkami. Tieto druhy prázdnin môžu byť zábavné, my sami sme mali niekoľko z nich, zvlášť keď nás sprevádzali naše deti. Ale niekedy, keď sme sa vrátili z vysoko aktívnych, veľmi stimulačných výletov, mali sme pocit, akoby sme potrebovali ďalšiu dovolenku na obnovenie energie, ktorú sme práve vyčerpali. Ak ideme len my dvaja, volíme iný druh zážitkov s inou agendou a účelom.

V našej knihe „101 Vecí, ktoré by som rád vedel predtým, ako sa ožením“, lekcia 38 znie: “Prázdniny nie sú luxusom, ale nutnosťou.” Rovnako ako väčšinu lekcií v knihe, sme sa aj túto naučili na vlastnej koži a ťažšou cestou. Hoci Linda bola na mnohých rodinných dovolenkách už ako dieťa, ja som nebol na žiadnej. Pretože si nemôžete nechať ujsť to, čo nepoznáte, nikdy som nevedel, o čo prichádzam. Väčšinou to proste vyzeralo ako plytvanie peňazí, ktoré sme si nemohli dovoliť “premárniť.”

Pretože som dovtedy nepoznal ďalšiu zásadnú lekciu – a to že váš partner je váš učiteľ a váš študent, strávil som veľa času odolávaním naliehaniu Lindy o dovolenke. Rolu “študenta” som pochopil okamžite, ale nejaký čas mi trvalo, kým som sa vcítil aj do role “učiteľa”. Našťastie, vďaka jej vytrvalosti, aby som bol otvorenejší, Lindina vôľa zvíťazila a ja som konečne uvidel, čo je to „mať čo do činenia“ s dovolenkou.

V súčasnosti naše životy uviazli medzi záväzkami k rodine a k práci (znie vám to povedome?), a tak keď sme sa dostali na prázdniny len my dvaja, väčšinou sme len spali alebo robili veci veľmi, veľmi pomaly. Pochopili sme, že dovolenka môže byť časom pre niečo celkom iné, než len rutinné trávenie voľna. Dovolenka môže byť časom kreativity – nie iba “voľným časom”, ale aj možnosťou pretvoriť svoj život na niečo perspektívne a uvoľnením sa od každodenných starostí, ktoré zamestnávajú naše vedomie.

V tomto odstavci uvediem veci, na ktoré sme zvyčajne príliš zaneprázdnení, aby sme si ich všimli. Všimli sme si, ako sme zrazu boli ochotní a schopní zahliadnuť naše životy so širokým prehľadom.

Prináša to otázky, ktoré súvisia s našimi hlbokými potrebami a túžbami, ktoré nám nenapadnú v každodennom kolotoči udalostí:

  • Žijem svoj ​​vlastný život alebo verziu niekoho iného, o tom, ako to má byť?
  • Aké sú moje skutočné hodnoty a dokážu ich odrážať moje priority a možnosti?
  • Využívam svoj čas naozaj dobre?
  • Udržiavam svoje priateľské vzťahy?
  • Cením si svoje fyzické potreby a doprajem si starostlivosť o svoje telo?
  • Trávim dosť času robením vecí a som s ľuďmi, ktorí sú pre mňa skutočne dôležití?
  • Mám svoju prácu na správnom mieste?
  • Robím a hovorím dosť vecí na to, aby som ubezpečil dôležitých ľudí v mojom živote, že ich mám rád a vážim si ich?
  • Je v mojom živote dostatok zábavy?
  • A ďalšie otázky podobného typu.

Kladenie takýchto druhov otázok nemusí byť vždy príjemné, zvlášť keď sme zanedbali niektoré aspekty nášho života. Je ľahké brať ich ako nereálne alebo príliš abstraktné, ale keď na chvíľku spomalíme a trochu upokojíme svoju myseľ tým, že ju necháme odpočinúť, nemusíme otázky hádzať hneď za hlavu; preniknú potom na povrch nášho vedomia, pretože sme im to umožnili.

Či už vaša dovolenka trvala deň alebo rok, na lodi alebo v kempe, na druhej strane sveta alebo v miestnom parku, môže vám pomôcť k transformácii. To môže byť tým mysleným umeleckým dielom. To môže byť životná zmena. Chopte sa tejto možnosti – nemôžete si dovoliť neurobiť tak.