Určite ste už počuli rady typu: „Neodpovedajte na jeho/jej SMSku dve hodiny“, „Zahraj to na hovädo. Dievčatá to majú radi.“, „Nerandi len s jednou, rozohraj to na viacero strán.“ Prečo tieto pravidlá ale stále fungujú?

Nuž, nefungujú. Pravidlá totiž predpokladajú, že ľudská príťažlivosť a naladenie sa na rovnakú vlnu sú pre všetkých ľudí rovnaké. Žiadne univerzálne pravidlo platné pre všetkých ľudí neexistuje. Každý hľadá iný druh spojenia. Takže ak nefungujú rady od „odborníkov“ ani od priateľov, tak čo teda funguje? Chyba je už v samotnej otázky. Vzťahy nevznikajú na základe nejakých pravidiel, vzťahy vznikajú vtedy, ak majú dvaja ľudia pocit, že si vyhovujú, že sa inšpirujú a navzájom objavujú jeden druhého. Cesta síce nemôže byť predurčená, ale môže byť raz-dva zmarená hlúpymi pravidlami. Vzťah potrebuje priestor a čas rozvinúť sa spôsobom, ktorý žiaden z partnerov môže predvídať. Zrelý vzťah si vyžaduje zvedavosť a otvorenosť. Zamerajte sa nie nato, čo sa vo vzťahu stane, čo bude ďalší krok, ale na to, ako sa pravidlám vyhnúť. Prečítajte si „antipravidlá“ ako na to:

1. Buďte otvorení voči svojim neobjaveným želaniam

Pustite z hlavy všetko, čo si myslíte, že viete o sebe, ako napríklad: „Som extrovert! Musím randiť s niekým, kto ma bude počúvať a nechá ma hovoriť.“ Nechajte sa prekvapiť: „Hmm, tá je sama dosť ukecaná. Naozaj ju rád počúvam, hovorí k veci.“ Najviac sa učíme sami na sebe. Naše skutočné želania -emocionálne, sexuálne, duševné, telesné – sa zosilňujú vtedy, keď sme v spojení s ostatnými ľuďmi. Vo finále môže aktuálne rande odporovať našim obvyklým predstavám, ale pomôže vám dozvedieť sa niečo o sebe.

2. Prestaňte chrániť svoje ego

Pozor novinka: Vzťahy zahŕňajú nepretržitú hrozbu citového zranenia, sklamania a rozpakov. Ale má to i svetlejšiu stránku: vaše ego to prežije. Mnohé nádejné vzťahy neprežijú, ak sa budete stoj čo stoj snažiť zachovať si tvár, hrdosť a dodržiavať nejakú naučenú taktiku. Celodenné čakanie na to, aby ste frajerke / frajerovi odpovedali na SMSku síce môže vyzerať akože ste vyťažení manažéri, ale môže to byť aj dôvod prečo prvé vzplanutie vyhasne. Ak ste včera zažili skvelý deň a chcete ho alebo ju zasa vidieť, prečo jej / mu to nepoviete? Myslíte, že budete vyzerať zúfalo, hoci sa chcete hrať na nedobytného? Hlúposť. Ak sú pocity obojstranné, tak je vysoký predpoklad toho, že aj druhá strana vás bude chcieť vidieť. Najhoršie, čo sa môže stať je, že povie „nie“. Aspoň budete vedieť, že je treba sa pohnúť ďalej.

3. Velebte trápnosť

Skúste na chvíľu pripustiť, že chodenie na rande je vo svojej podstate trápne. Tráviť večer alebo celý deň s niekým koho sotva poznáte, je v rozpore s naším inštinktom držať sa svojej rodiny. Takže je úplne prirodzené, že tápame, nechávame sa nachytať, zažívame sklamanie a snažíme sa nájsť spoločnú reč s cudzincom. Všetci sa snažíme vyzerať na rande „cool“, v pohode a tak, že máme veci pod kontrolou. Ak vedome prijmete skutočnosť, že určite nastanú nedorozumenia, zlý odhad situácie a zmeškané alebo prekrútené neverbálne signály. Buďte pokojní. Ide o prirodzené atribúty ľudskej interakcie, ktoré vedú ku skutočnému vzťahu.

4. Vidíte to, čo vidíte, nie to, čo chcete vidieť

Zoznámenie sa s niekým znamená vidieť osobu takú, aká je v skutočnosti. Znamená to pozorovať a učiť sa všetko o danej osobe. Je to prirodzené, hľadať vzory, ale ľudia sú nekonečne zložité bytosti, a vás občas prekvapí. Muž alebo žena, s ktorými randíte môžu dať prednosť lacnej večeri alebo naopak búrlivej noci na nejakej party. Je fajn zviesť sa na niečích všeobecných preferenciách, ale nikdy neurobte tú chybu a nemyslite si, že máte vašu druhú polovičku prečítanú. Vzrušenie je poznávať toho druhého stále hlbšie, ale nikdy nie úplne.

Na rozdiel od konvenčných pravidiel randenia, tieto tipy, tieto „antipravidlá“ nezaručujú vôbec nič. Rande nikdy nemá zaručené výsledky, ale o to sú zaujímavejšie, neočakávané a mimoriadne. Dajte im šancu – kto vie, môžete nájsť presne to, čo neviete, že hľadáte!