Vedci skúmali takmer 400 párov, ktorí boli zosobášení priemerne 39 rokov. Požiadali ich, aby si viedli záznamy a uviedli do nich úrovne spokojnosti každého z partnerov v rámci zväzku. Muži sa zvyčajne vyjadrili, že sú šťastnejší, no vedci zistili, že šťastie vnímané mužmi v manželstve bolo vyššie, keď sa aj ženy vo zväzku cítili šťastnejšie resp. popisovali vyššiu úroveň šťastia. Na druhej strane ženy neboli ovplyvnené deklarovaným vyšším stupňom šťastia svojich mužských náprotivkov. Zvláštne, že šťastie koreluje len jedným smerom a druhým nie. Štúdia síce neodpovedá na otázku, prečo je to tak, ale vedci predsa len uviedli niektoré domnienky.

„Myslím, že keď je žena spokojná s manželstvom, má tendenciu pre svojho manžela robiť oveľa viac, čo má zasa pozitívny dopad na jeho život,“ hovorí Deborah Carrová, profesorka z katedry sociológie na Rutgers University. „Muži inklinujú k menej detailným hovorom o vzťahoch a ich úroveň vnímania rodinnej nepohody nemusí byť nutne prenesená na ich manželky.“ Carrová tiež dodala, že aj keď ženy sa často stávajú opatrovateľkami, keď sú ich manželia chorí, vnímaný pocit šťastia u mužov obvykle neklesá len preto, že ich ženy sú v tomto období v strese alebo menej spokojné s povinnosťami navyše, teda s „pacientom“ v domácnosti.

I keď na dlhodobo šťastné manželstvo má vplyv ešte mnoho faktorov, vidíme, že sa rodové role a tradičné povinnosti posúvajú. Keďže výskumy stále prebiehajú zatiaľ predpokladajme, že ak je váš partner spokojný, budete pravdepodobne vo vašom vzťahu spokojnejší/ia aj vy.