Sme naprogramovaní vyberať si partnerov, ktorí sú dostatočne odlišní od nás, aby vzťah ostal zaujímavý. Ak ale premýšľame dlhodobo sú pre nás atraktívnejší partneri dostatočne podobní v základných hodnotách, aby sme si boli istí, že až príde ten správny čas, budú pre nás dobrými partnermi a rodičmi.

Všetko je o hodnotách

Existuje sedem univerzálnych typov hodnôt. Takže nezáleží na tom, kde žijete stále je veľká pravdepodobnosť, že už ste si sformovali svoje vlastné hodnoty, ktoré do určitej miery súvisia so siedmimi oblasťami uvedenými nižšie.

Prieskum tiež ukázal, že vzťahy založené na spoločných hodnotách vydržia dlhšie. Fantastický milenec vám ponúka vzrušenie, ale niekto, kto zdieľa vaše základné hodnoty, bude po vašom boku aj keď vzrušenie a husia koža zmiznú.

Keď cítite, že váš vzťah sa neuberá tým smerom akým ste dúfali, alebo keď váš partner nezapadá do vášho života akonáhle vyjdete zo spálne, alebo predstavy spoločného života a prebúdzanie sa vedľa tejto osoby znie len ako veta než partnerstvo, je možné, že sú v vašom vzťahu nevhodné hodnoty.

Čo si ceníte?

Pre určenie, ktoré hodnoty sú pre vás najdôležitejšie, si spomeňte na svoje vlastné skúsenosti, keď ste mali vzťah a keď ste boli single. Ďalej si napíšte príklady hodnôt, ktoré si najviac ceníte. Môžete navrhnúť partnerovi, aby urobil to isté (záleží na vzťahu). Pokiaľ to nie je možné, použite svoje hodnoty ako príručku a uvidíte, či váš partner tieto hodnoty spĺňa a podľa toho sa rozhodnite, či sa posunúť vpred, alebo si nájsť lepšieho:

Prosociálny (stará sa o druhých). Príklad: partner ma podporuje keď sa cítim zle

Zhodnosť (neubližuje druhým). Príklad: partneri si navzájom neklamú

Radosť (hľadá potešenie). Príklad: partneri by mali byť schopní sa spolu zabávať a smiať

Úspech (osobný úspech v živote). Príklad: myslím si, že každý by mal tvrdo pracovať aby uspel v práci

Dospelosť (pochopenie a akceptovanie seba a druhých). Príklad: keď ma partner sklame nebudem mu odopierať svoju lásku

Samostatnosť (v myšlienkach a činoch). Príklad: aj keď sme pár, nesnažíme sa kontrolovať a meniť partnerove myšlienky, správanie alebo vieru.

Bezpečie (bezpečie a stabilita sama o sebe). Príklad: s partnerom diskutujeme ako náš vzťah funguje a pracujeme na zabezpečení vzájomnej spokojnosti vo vzťahu.

A pamätajte: osoba, ktorá sa hodí do vášho života a vašich potrieb posledný rok alebo aj posledný týždeň, nemusí byť tá, ktorá je najlepšia pre váš dlhodobý život. Hodnoty sú veľmi silné. Môžete byť blázon do niekoho, pri kom zabudnete aj svoje meno. To, čo vás ale skutočne urobí šťastným dlhodobo, je človek, ktorý ráno vstane prvý, aby pripravil raňajky, podporí vás, keď to budete potrebovať a pomôže, keď o to nechcete požiadať.