1. „Slobodní sú zúfalí. Ak chcú byť šťastní, potrebujú sa oženiť“

Skutočnosť: Ľudia, ktorí sa oženia, nemusia byť šťastnejší ako v časoch, keď boli slobodní. Stáva sa, že pociťujú viac šťastia v období svadby, no neskôr sa vrátia k pôvodnej hladine šťastia. Môže sa stať, že nastane rozvod a napokon budú ešte menej šťastní ako pred svadbou.

 

2. Ak ste slobodní, tak nie je nič dôležitejšie ako si nájsť partnera.“

Skutočnosť: V USA momentálne žije najviac single ľudí ako kedykoľvek predtým. Niektorí ľudia sa dobrovoľne rozhodli žiť bez záväzkov, aby si užili život a objavili nové dobrodružstvá.

 

3. „Ak ste slobodný, váš život je povrchný a bezvýznamný. Len ľudia v manželstve žijú bohatý a zmysluplný život.“

Skutočnosť: V niektorých prípadoch je opak pravdou. Slobodní ľudia sa viac zaujímajú o prácu. Prispievajú svojou dobročinnosťou v komunitách, viac sa starajú o druhých alebo o svojich starých rodičov. V porovnaní so ženatými majú slobodní väčší osobný rast.

 

4. „Slobodní ľudia sú izolovaní a osamelí.“

Skutočnosť: Výskum ukazuje, že slobodní ľudia majú viac priateľov ako ľudia v manželstve. Podľa výskumu si viac udržiavajú priateľstvá. Po svadbe sa ľudia zvyknú uzatvoriť a obmedziť počet priateľov aj v prípade, že nemajú deti. Ľudia, ktorí radi trávia čas osamote, nie sú izolovaní. Namiesto toho sú menej neurotickí a otvorenejší k ostatným.

 

5. „Slobodní ľudia sa sústreďujú na seba a žijú nespútaným životom. V skutočnosti nemajú žiadne povinnosti.“

Skutočnosť: Slobodní ľudia veľkou mierou prispievajú v komunitách, robia veľa dobrovoľníckej práce. Je vyššia pravdepodobnosť, že sa postarajú o svojich starnúcich rodičov. Pokiaľ ostatní ľudia – nielen príbuzní – vydržia pomáhať najviac tri mesiace, slobodní jedinci sú schopní vydržať oveľa dlhšie.

 

6. „Slobodní ľudia sú chorí. Ak chcú byť zdraví, potrebujú sa oženiť.“

Skutočnosť: Štúdie, ktoré ukazujú, že ľudia v manželstve sú zdravší, sú často založené na neobjektívnej metodike a pozorovaní, že ženatí ľudia vyzerajú lepšie ako slobodní.

 

7. „Ženatí ľudia žijú dlhšie.“

Skutočnosť: Toto je ďalšie tvrdenie, ktoré nie je podložené žiadnymi vedeckými poznatkami. Existuje mnoho štúdií, ktoré tvrdia, že dlho môžu žiť aj ľudia, ktorí žili celý život samy.

 

8. „Ak ste slobodní, nemáte investíciu do budúcnosti.“

Skutočnosť: Rodinný stav nie je to isté ako rodičovstvo. Mnoho manželstiev stále nemá deti a zároveň mnoho slobodných má potomkov. Ľudia v dnešnej dobe nemusia mať vlastné deti. Mnoho slobodných ľudí sa našlo v roli tety či strýka, trénera či poradcu.

 

9. „Ak ste slobodný rodič, vaše deti sú odsudzované.“

Skutočnosť: Ak sa pozrieme na výsledky výskumov, väčšina slobodných rodičov si vedie veľmi dobre vo výchove detí. Niekedy sa môže zdať, že deti ženatých rodičov sú a tom lepšie, ale zdanie môže klamať. Napríklad existuje štúdia, ktorá hovorí, že deti slobodných rodičov majú nižšiu pravdepodobnosť, že začnú s alkoholom a cigaretami a je pravdepodobnejšie, že dokončia strednú školu a prihlásia sa na univerzitu.

 

10. „Budete starnúť sami.“

Skutočnosť: Táto možnosť je pravdepodobná pre tých, ktorí žili celý život slobodní a nemajú žiadnych potomkov. V iných prípadoch sú tu stále priatelia, susedia či iná širšia verejnosť.

 

11. „Zomriete sami. Ak nechcete, aby sa to stalo, ožeňte sa.“

Skutočnosť: Toto tvrdenie nemá žiadnu logiku. Aj v manželstve platí, že jeden zomrie skôr a ten druhý bude opäť sám. Ak sa na to pozrieme z druhej strany, slobodní ľudia mávajú viac priateľov a je teda pravdepodobnejšie, že na konci života s nimi niekto bude. Ľudia umierajú neočakávane pri nehodách a vo veľkej väčšine prípadov pri nich nikto nestojí.